Fotoğraflar: J.C. Dombrowski & Hyram Yarbro

YENİ TREND: SKINFLUENCERLAR!

DENİZ AKKAYA

TikTok yalnızca Charli D’Amelio liderliğindeki viral dans trendlerine değil aynı zamanda SkinTok gibi düzinelerce alt kültüre ev sahipliği yapan bir platform. Gen Z de tüm cilt bakımı sorularının cevabını SkinTok ve skinfluencerlarda arıyor. Dermatologlar, estetisyenler ve cilt bakımı meraklılarından oluşan skinfluencerlar, TikTok’ta oldukça sadık bir kitleye sahip. #Skincare etiketi 11 milyar, gençlerin en yaygın sıkıntısı olan #acne ise 2,5 milyar görüntülenmeye sahip!

Skinfluencerlar, platformda hem sıkı bir takipçi kitlesine hem de markaların kaderini belirleyebilecek güce sahip! Cilt bakımı rutinlerini sergileyen insanlarla düet yapan popüler skinfluencer Hyram Yarbro, skinfluencerların satışları gerçekten etkileyebileceğini kanıtladı. Peace Out Skincare’in siyah nokta burun bantlarının satışları, Yarbro’nun ürünü kullanan Kaelyn White ile düet yapmasının ardından 24 saat içinde dört katına çıktı!

@skincarebyhyram

SO satisfying! I love these things 😍 #duet with @kaelynwhitee #skincarebyhyram #skincare

♬ original sound – kae🦋

Konu cilt bakımı olduğunda Gen Z’nin tercihleri marka ismi ve ürünün etkisine göre değil, aynı zamanda zulümsüz, vegan ve çevre dostu olmasına göre şekilleniyor. Bu nesil, Sephora’dan güzel paketli, pahalı bir yüz kremi almak yerine, TikTok’ta favori skinfluencerlarının önerdiği CeraVe ve The Ordinary gibi uygun fiyatlı markalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ancak burada bir sorunla karşılaşıyoruz. Herkes farklı cilt yapısına sahip ve bir skinfluencer için mucizeler yaratan bir ürünün herkeste aynı etkiyi yaratmasını bekleyemeyiz. Skinfluencerlar tüm videolarında önerilerinin sadece kişisel fikirleri olduğunu belirtse de insanların yine de bu düşük bütçeli cilt bakımı rutinlerini deneyip mucizeler beklemesi de kaçınılmaz oluyor.

Skinfluencerlar, hayatımıza karantina döneminde girdi. Herkesin kendini, bedenini dinlediği bu dönemde haliyle cilt bakımına ilgi de büyük bir artış gösterdi. Mart ayında yalnızca 100.000 takipçiye sahip Skincare by Hyram’ın şu anda 6 milyondan fazla takipçisi var! Güzellik sektöründe içerik üreticisi olmak istiyorsanız, TikTok başlamak için çok doğru bir yer gibi gözüküyor.

Cilt bakımı, platformdaki en popüler kategorilerden biri ancak, aynı moda ve spor kategorilerinde olduğu gibi tüm içerik üreticileri alanının uzmanı değil. Hatta bazı içerik üreticileri cildinize potansiyel olarak zarar verebilecek “cilt bakımı sırları” paylaşıyor ve profesyonellerin uyarılarını tamamıyla hiçe sayıyor. İşte tam bu noktada iyi skinfluencerlar kötülerin arasından sıyrılıyor.

Güvenilir, doktorlardan tarafından desteklenen dört skinfluencerı sizin için sıraladık!

@J.C. Dombrowski

Deniz Biyolojisi okuyan J.C., 2,5 milyonluk takipçi kitlesiyle okyanus canlılarından cildimizin nasıl yaşlandığına dair çok çeşitli bilgiler paylaşıyor. J.C.’nin en popüler içeriği, ünlülerin cilt bakımı markalarını yorumladığı videolara göz atmanızı öneririz!

@Whatsonvisface
@whatsonvisface

for legal reasons, I don’t have an ex. Follow me on IG for 12 giveaways coming up in December #tiktokpartner #learnontiktok #skintok #skincaretips

♬ original sound – whatsonvisface

“SPF annesi” olarak da tanınan Vi, markaları filtresiz bir şekilde yorumluyor. Ünlü markaların içeriklerini detaylı bir şekilde inceliyor ve nelerin işe yaradığını, nelerin gereksiz olduğunu tek tek sıralayan Vi, sık sık da dermatologlardan profesyonel tavsiyeler alıyor.

@Katyaniomi

Hailey Bieber’ın dudak maskesini denediği videosu ile viral olan Katya, ünlülerin cilt bakımı “sırlarını” test ediyor ve dürüst bir şekilde gerçekten işe yarayıp yaramadıklarını takipçileriyle paylaşıyor.

@SkincarebyHyram
@skincarebyhyram

You’re using this mask wrong! ☝️ #duet with @duhhitsemily #skincarebyhyram #skincare

♬ original sound – Duhitsemily

Hyram, 2,5 milyonluk takipçi kitlesiyle platformdaki en popüler skinfluencer. YouTube’da da büyük bir takipçi kitlesine sahip Hyram, kanalında Karlie Kloss gibi ünlülerle iş birliği yapıyor ve cilt bakımı ürünlerindeki içerikleri detaylı bir şekilde açıklıyor. Hyram’ın en sevilen içeriği, diğer insanları cilt bakımı rutinleriyle yaptığı düetler. Hyram bu düetlerde, rastgele kullanıcıların cilt bakımı rutinlerine pozitif ama yapıcı geri bildirimlerde bulunuyor.


ÖNERİLEN