İÇERİK İKİLİLERİ: İYİ Mİ KÖTÜ MÜ?

DENİZ AKKAYA

Birbirine uymayan cilt bakımı bileşenlerini birlikte kullanmak, yalnızca sivilce ve yağlılığa değil; kızarıklık, tahriş, yanma veya ürünlerin birbirlerini nötrleyerek hiç işe yaramamalarına da neden olabilir…

Cilt bakımı dediğimizde ilk bakmamız gereken şey mutlaka aldığımız ürünün içeriği olmalı. Ürünün içerik listesinde en üstte yer alan 6 madde, ürünün içinde en yoğun bulunan maddeleri temsil eder. Yani listeler, en yoğundan en seyreğe doğru ilerliyor. Hal böyle olunca da ilk 6’da veya listenin üst kısımlarında cildi irite edecek veya bariyerine zarar verebilecek maddelerin bulunmaması büyük önem taşıyor. incidecoder.com’dan, ürününüzdeki hangi içeriklerin iyi hangilerinin kötü olduğunu kolaylıkla keşfedebilirsiniz.


Birbirine uymayan cilt bakımı bileşenlerini birlikte kullanmak, sadece sivilce ve yağlılığa değil; aynı zamanda kızarıklık, pullanma, yanma veya ürünlerin birbirlerini nötrleyerek hiç işe yaramamalarına neden olabilir. Sağlıklı ve berrak bir cilt elde etmenize yardımcı olmak için, kullanıldığında daha güçlü olan içerik kombinasyonlarını ve birlikte kullanıldığında olumsuz etkilere yol açanları sizler için derledik:

Kötü İkili: Benzoil peroksit ve Retinol

Akne problemi ile uğraşıyorsanız, bu iki içeriğin de akne ile savaşmadaki etkisini duymuşsunuzdur. Ancak bu güçlü iki içeriğin, aynı üründe kullanılmamasının bir nedeni var. Benzoil peroksit, enflamatuar akne için harika güçlü bir içeriktir, ancak benzoil peroksit topikal retinolü etkisiz hale getirebilir. Bu, retinol kullandığınız aynı dönemde benzoil peroksit kullanamayacağınız anlamına gelmiyor; sadece asla birbirlerinin üzerine uygulamamalısınız!

İyi İkili: Retinol ve Gliserin

Retinol, mucizevi bir cilt bakımı bileşenidir, ancak cildi kuru bıraktığı da bir gerçek. Bu nedenle dermatologlar ve estetisyenler hastalarını ve müşterilerini, bu içeriği idareli kullanmaları konusunda uyarıyorlar. Ayrıca cildi alıştırarak kullanmaya özen gösterilmelidir. Retinolü rutininize dahil edecekseniz önce haftada iki ile başlayın. Cildinizin nasıl tepki verdiğini gözlemledikten sonra ihtiyacınıza göre arttırabilirsiniz. Gliserin, retinol içeren bir ürün kullanırken, cilde su çekmeye yardımcı olan yapısıyla tahrişi önlemeye yardımcı olabilecek güçlü bir bileşendir.

Kötü İkili: C Vitamini ve Alfa Hidroksi Asitler

Bu bileşenlerin her ikisi de antioksidan faydalar sağlar, ancak birlikte kullanıldıklarında çok yüksek asit seviyeleri nedeniyle cildinizin pH dengesini bozabilirler. Bir bileşen olarak C vitamini (L-askorbik asit) içeren ürünler, düşük seviyelerde asitlik içerir. Bu tür bir ürünü glikolik veya laktik asit gibi bir alfa hidroksi asit ile birlikte kullandığınızda, esasen C vitamini ürününün etkinliğini azaltıyorsunuz. Peki onları birlikte kullanmak tahriş edici bir etkiye sahip mi veya tehlikeli mi? Hayır. Ancak, bunu yaparak elinizdeki etkili iki ürünü etkisiz hale getirmiş olursunuz.

İyi İkili: C Vitamini ve Ferulik Asit

C vitamini, ince çizgileri ve kırışıklıkları iyileştiren ve hiperpigmentasyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Bu antioksidan, glutatyon ve ferulik asit ile birleştirildiğinde daha da güçlü hale gelir ve birlikte cildiniz için bir kalkan ve yaşlanma önleyici zırh olarak hizmet ederler.

Kötü İkili: B3 Vitamini ve Alfa Hidroksi Asitler

Niasinamid olarak da bilinen B3 vitamini, cildin yapısını onarmaya ve iyileştirmeye yardımcı olan bir cilt bakım bileşenidir. Yüksek seviyelerde alfa hidroksi asit (yani glikolik, laktik asit) içeren bir ürün ile kullanıldığında nikotinik asit oluşur ve bu da ciltte kızarıklığa ve tahrişe neden olabilir.

İyi İkili: Retinol ve Hyaluronik Asit

Hyaluronik asit, ağırlığının 1.000 katına kadar su tutabilen, güçlü bir nemlendiricidir; cildi nemlendirmede harikalar yaratır. Cilt, yaşlandıkça su kaybına uğrar. Bu kayıp, rutinimizdeki retinol gibi bileşenler ile artabilir. Bu yüzden retinolü gliserinin yanında hyaluronik asit ile birlikte kullanmak, cildinizin neme doymasında büyük önem taşımakta.

Kötü İkili: C Vitamini ve Retinol

Retinoller ve retinoidler, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaktan sivilceyi önlemekten kahverengi lekeleri açmaya ve kolajen üretimini artırmaya kadar çeşitli cilt bakımı sorunlarıyla savaşan güçlü bileşenlerdir. Retinol ve L-askorbik arasında büyük pH farkı olduğundan, bunları aynı anda kullanmak retinolün pH’ını düşürür ve C vitamininin pH’ını yükseltir. Sonuç? Retinol daha az aktif hale gelecek ve C vitamininin cildinize nüfus etme yeteneği azalacaktır. Sonucunda, ikisi de daha az etkili olacak!

İyi İkili: C ve E vitaminleri

Bu vitaminlerin her ikisi de antioksidan olduğundan, cildinizi çevredeki serbest radikallerden korumada ve birleştiklerinde yaşlanma belirtilerini azaltmada daha da güçlü hale gelirler. Yani, temelde, her ikisini de geniş spektrumlu bir güneş kremi ile birlikte kullandığınızda, cildinize güneşe ve kaçınılmaz olarak UV ışınlarına maruz kalmanın beraberinde gelen kırışıklıklara karşı en iyi korumayı veriyorsunuz.

Kötü İkili: Alfa Hidroksi Asitler ve Retinol

Glikolik asit ve laktik asit, cildin dokusunu iyileştirmeye, gözeneklerin görünümünü en aza indirmeye ve ayrıca kahverengi lekeleri gidermeye yardımcı olan kimyasal eksfoliantlardır; salisilik asit ise sivilceleri önlemeye yardımcı olmak için yağ üretimini kontrol eden bir beta hidroksi asittir. Glikolik asit, laktik asitler ve salisilik asitler genellikle düşük konsantrasyonlarda yüz temizleyicilerde bulunur.

Bu ürünler retinol bazlı ürünlerle birlikte kullanılabilse de, özellikle hassas bir cilde sahipseniz, bu ürünleri birbiri ardına kullanmaktan kaçınmalısınız.


ÖNERİLEN