GÜNEŞ KREMİ: KİMYASAL VS FİZİKSEL

DENİZ AKKAYA

Doğru güneş kremini bulmak, cildinizi korumada atabileceğiniz en önemli adımdır. Yanlış güneş kremi seçimi, akne eğilimli bir cilde sahipseniz gözeneklerinizde birikime neden olabilir.

Bu nedenle cildinize uygun bir güneş kremi bulmanız ciddi önem taşımaktadır.  Aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız ürünle, mükemmel güneş kremi arayışı göz korkutucu görünebilir, bu yüzden temel bilgilerle başlayalım. Güneş kremleri fiziksel ve kimyasal olarak ikiye ayrılır ve bu ayrımı bilmek oldukça önemlidir. 

Mineral güneş kremleri olarak da adlandırılan fiziksel güneş kremleri, cildinizi güneş hasarından tamamen farklı bir şekilde korur. Cildinizin üstüne oturan ve UV ışınlarını ciltten uzaklaştıran titanyum dioksit gibi aktif mineral bileşenler içerirler. Fiziksel güneş kremleri, cilde uygulandıkları anda anında etki eder – sizi hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı korumak için savaşırlar. 

Kimyasal güneş kremleri cildinizi farklı yollar ile zararlı ışınlardan korur. UV ışınlarını ısıya dönüştüren organik, karbon bazlı bileşikler içerirler. Kimyasal güneş kremleri de genellikle daha hafiftir, bu da onları günlük kullanım için mükemmel kılar. Formül cilde sorunsuz bir şekilde emilir, bu da diğer ürünlerin üzerinde pürüzsüz bir şekilde durmasını sağlar. Basit ve hafif formül nedeniyle, kimyasal güneş kremleri genellikle niasinamid veya hyaluronik asit gibi cilde faydalı bileşenlere de sahiptir. 

Hangi tür güneş koruyucunun cilt için daha etkili ve daha iyi olduğuna dair birçok görüş olsa da, bu aslında kişiye bağlıdır. Daha aktif bir yaşam tarzına sahipseniz, kimyasal formüller sizin için en iyisi olabilir. Ancak, kimyasalların (organik olsalar bile) cildinize emilmesi fikrinden hoşlanmıyorsanız, bunun yerine fiziksel güneş kremlerine yönelebilirsiniz. Seçim size kalmış, ancak dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Yaşınız ne olursa olsun veya güneşli bir iklimde yaşıyor olsanız bile, güneş kremi günlük rutininizde her zaman bir yere sahip olmalıdır. “Komedojenik değildir” olarak etiketlenmiş bir ürün kullanmak her zaman iyi bir fikirdir, bu sayede beklenmedik lekelenmeler için endişelenmenize gerek kalmaz. Çok hassas bir cildiniz varsa, dermatologlar kimyasal bileşenlerden kaynaklanabilecek tahrişi önlemek için fiziksel formüllerin kullanılmasını önermektedir. Son olarak, koyu bir ten rengine sahipseniz, fiziksel güneş kremleri yüzünüzde beyazlık bırakabilirken, kimyasal formüller cildinize renk vermeden onunla bütünleşir. 


RECOMMENDED