GUCCI’NİN AŞK HİKAYESİ

DENİZ AKKAYA

Bu Sevgililer Günü’nde Gucci, Los Angeles merkezli görsel sanatçı Ariana Papademetropoulos ile “A Love Story Presented by Gucci” adlı zine için bir işbirliği yaptı.

Düşük teknolojili bir grafik roman formatı ile sergilenen dijital ve basılı versiyonların sayfaları, arkadaşı ve diğer kadın sanatçı Isabelle Albuquerque tarafından yorumlanan bir kahramanın yardımıyla kendi boyutunda bir aşkı ararken, Ariana’nın kendisi tarafından oynanan küçük bir periyi yakalar. Değerleri ve idealleri ifade etmenin güçlü bir yolu olarak hikaye anlatıcılığının rolünden yararlanan perinin aşk meseleleri, aşkın tüm farklılıkları fethettiğini hatırlatıyor.

Ariana Papademetropoulos, iç mekanların ve iç mekanların psikolojik etkilerini keşfetmesiyle tanınır. Değişen gerçeklikler ve paralel dünyalar duygusu uyandıran, canlı ama zor bir rüyadan uyanma deneyimini yakalayan hiperreal sahneleri tasvir eder. Bu proje vesilesiyle fotoğrafçı Alexandra Cabral tarafından çekilen enstalasyonlar ve ortamlar üzerinde çalıştı. Hikaye, 60’ların sürrealist, pop tarzından esinlenen bir dizi kolajla hayata geçirildi. Kreatif direktör Alessandro Michele tarafından tasarlanan 2022 Sevgililer Günü koleksiyonu, anlatısal arka planda ince bir rol oynuyor.

Bu, çok uzun bir süre barış ve uyum içinde yaşayan bir peri ve bir devin, iki talihsiz aşığın hikayesidir. Minicik ve değerliydi, onun kulağına hikayeler okumayı ve onu çantasında taşımasına izin vermeyi seviyordu dev. Büyük ve güçlüydü, ama yine de şefkatli ve tatlıydı, onun üzerinde süzülmesi için dev baloncuklar üflemekten ve dünyayı onun gözünden görmekten zevk alıyordu. Ama her şey sona erer ve bir gün yüreğinde bir hüzün ve çaresizlik olan peri, oradan ayrılma ve kendi boyutunda bir aşk arama ihtiyacı duyar. Ona son bir öpücükle veda ederek, ait olduğunu düşündüğü Minik Yaratıklar Ülkesi’ni bulmak için dünyaya açıldı.

Mutluluk ve sevgi diyarında, hayatında gördüğü en değerli giysileri giyen güzel insanlar arasında huşu içinde gezdi. Onunla evlenmek isteyen prens ile tanıştı, ancak “evet” demeye hazırlanırken nazik devi hatırlatıldı ve geldiği gibi çabucak ayrıldı. Hemen geri döndü ve ona hayatının en içten ve tutkulu öpücüğünü verdi. Dudakları dokundukça minik peri büyümeye başladı ve büyük dev küçülmeye başladı, ta ki birbirlerinin gözlerinin içine bakıp sonsuz aşkı ilan edene kadar.

Zine’ı lovestory.gucci.com/ adresinden incleyebilirsiniz. Floransa’daki Gucci Garden kitabevi’nde ve 10 Şubat’tan itibaren NYC’deki Gucci Wooster’da Sevgililer Günü için sınırlı bir baskı versiyonu da mevcut olacak.


ÖNERİLEN