GUCCI “ARIA”: BALENCIAGA İŞBİRLİĞİ Mİ DEĞİL Mİ?

DENİZ AKKAYA

Geçtiğimiz hafta Gucci’nin “Aria” sunumunun, Gucci ve Balenciaga arasında bir işbirliğini de müjdeleyeceği dedikoduları etrafta dolanıyordu.

Dün ise Gucci’nin “ARIA” adlı yeni koleksiyonu, bir moda filmi olarak sunuldu. Bu sunum, markanın yüzüncü yıldönümünde sunulan ilk koleksiyonuna işaret ediyor. Ayrıca Gucci ve Balenciaga arasındaki bir işbirliği söylentilerinin, kısmen de olsa doğru olduğunu gördük.

Gucci’nin 100 senelik tarihini, tek bir koleksiyona sığdırmak sizin de tahmin edebileceğiniz gibi mümkün değil. Allessandro Michele bu işbirliğini şöyle tanımlıyor: “Başka herhangi bir varoluş gibi, kaderinde de bir seri ‘sonsuz doğumlar’ (M. Zambrano) ve sürekli yenilenmeler dizisi belirgindir.  Bu ısrarcı harekette yaşam, ölümün gizemine meydan okur.  Yeniden doğuşa aç olduğumuz bu zamanda, zamanı nasıl geçireceğimizi öğrendik.  Bu doğum gününü kutlamak, annenin rahmine saygı göstermek anlamına gelir ama aynı zamanda başka biri olmak anlamına da gelir.”

Bu anlamda Gucci, saldırılardan ve başkalaşımlardan oluşan bir “hack” laboratuvarı haline geliyor. Her şeyin herhangi bir şeye bağlı olduğu bir simya fabrikası. Hırsızlıkların ve patlayıcı reaksiyonların gerçekleştiği bir yer: sonsuz kıvılcımlar ve öngörülemeyen arzular üreteci.

Ancak bu sunum bir işbirliğine işaret etmiyor. Marka, bunun, kreatif direktör Alessandro Michele’in “hack lab” inin bir ürünü olduğunu söyledi. “Hack lab”, Michele’in farklı yerlerden ve dönemlerden referansları çılgınca bir araya getirdiği ve bunları çağdaş kültürel ifadelerde birleştirdiği, teorik bir yaratıcı alan.

Gösterinin kapanışında, sembolizm ve simbiyoz daha net olamazdı herhâlde. Modeller, Gucci ve Balenciaga karışık monogramlı parçalarla, The Beat’in ‘Waiting For The Stars’ adlı şarkısı ve Vitalic feat. David Shaw’un elektropop müziğinin “what the future holds” sözleri tekrarında podyumda süzüldüler.


ÖNERİLEN