GODDESS BUNNY’NİN CESUR HAYATINA BAKIŞ

DENİZ AKKAYA

Step dansı, film rolleri ve avangart performanslarıyla nesiller boyu queer kültürünü etkilemesiyle bilinen Goddess Bunny, hayatını kaybetti.

Goddess’ın 61 yıllık hayatı başladığı andan itibaren çalkantılarla doluydu. Küçük yaşta çocuk felci geçirmesinin ardından, birkaç yanlış operasyon geçirmesi sonucu işler daha da kötüye gitti. Yetimhanelerde büyüyen Bunny, sığındığı her koruyucu aileden yalnızca şiddet ve taciz görmüş ancak, savaşmaktan hiç vazgeçmemiş.

Acılarını gücü olarak kullanmaya karar veren Bunny 70’lerin sonunda, eğlence sektöründe çalışmak istediğini fark ediyor ve yeraltı Hollywood kulüplerinde sahne almaya başlıyor. Perfomanslarında, canlı şarkı söyleme, playback ve step dansı harmanlayarak, konuklara benzersiz bir show ortaya koyuyordu. Hollywood yeraltı dünyasındaki kült simge statüsü, onun gizemli kişisel geçmişinden geliyor aslında. Kendisinin, İtalyan kraliyet soyunun soyundan geldiğini, Ronald Reagan’ın kişisel sekreteri olarak çalıştığını, 19 yaşındayken Ricky Martin ile çıktığını söylüyor!

Gündüzleri Gay & Lesbian Center’ın HIV Kliniği’nde çalışan Goddess, 18 ila 24 yaşları arasındaki genç yetişkinlerin çamaşırlarını yıkıyor, onlara yemek pişiriyor ve ev ödevlerini yaptıklarından emin oluyordu. Bunny tam 28 yıl boyunca sabah akşam, yalnızca insanlara kendilerini hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi hissetmelerini sağlamak için çalıştı!

En popüler işleri arasında: Hollywood Vice Squad (1986), Scumbag (2017), Dr. Dre ve Marilyn Manson’ın müzik videolarındaki rolleri yer alıyor. Bunny’nin plaj şemsiyesi döndürürken yaptığı step dans videosu 2000’lerin ortasında viral olmuş, böylece yeni nesile de kendini tanıtmayı başarmıştı!

Asıl adı Sandie olan Goddess, iki farklı hayat yaşıyordu. Bir tanesinde: Marilyn Manson videolarının ve Carrie Fisher filminin yıldızıydı ancak diğerinde; tekerlekli sandalyeye bağlı, kötü bir destekli yaşam tesisinde yaşıyordu. Sandie, her zaman bu kötü tesisten ayrılıp, bir stüdyo daireye çıkmanın hayalini kuruyordu ancak, bu hayali gerçekleşemeden Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Son dileği Hollywood Forever Mezarlığı’na gömülmek olan Sandie’nin arkadaşları, en azından diğer tarafta istediği yerde yaşayabilsin diye, onun bu dileğini gerçekleştirebilmek adına para topluyor.

Günümüz medyası ondan yeterince bahsetmemiş olsa da; onun güzel ışığını ve olağanüstü yeteneğini hatırlatmak istiyorsanız, kesinlikle kendi belgeseli The Goddess Bunny’yi izlemenizi öneririz!


ÖNERİLEN