GEÇMİŞE YOLCULUK: 2000’LER

DENİZ AKKAYA

Baget çantalarınızı takın, geçmişe yolculuğa çıkıyoruz!

Britney Spears ve Justin Timberlake’in hafızalardan kazınması zor tepeden tırnağa denim görünümü, Paris Hilton’un her renkteki kadife Juicy Couture eşofman takımları, düşük bel jeanler, baget çantalar: ikonik 2000’lere hoş geldiniz!

Her birkaç yılda bir moda trendleri, onlarca yıl öncesinin sevilen parçalarından bazılarını hayatımıza tekrar sokar. “Yeni” Y2K trendi tam da bu: 90’ların sonları-2000’lerin başı giyim trendlerinin ve estetik algısının yeniden ortaya çıkması. İnsanlar genellikle Y2K modasının 2000-2010 yıllarındaki trendleri yansıttığını düşünüyor. Bu kısmen doğru olsa da Y2K bundan çok daha fazlası. Y2K estetiği, insanların teknolojinin yükselişinden hem korktuğu hem de heyecanla beklediği 1990’ların son yıllarında ortaya çıktı. Birçok insan için 2000 yılı tamamen yeni bir dönemin başlangıcı ve hatta bazıları için dünyanın sonu anlamına geliyordu. Bu nedenle 1990’ların sonlarının kültürü lüks tüketicilik ve fütüristik eğilimler ile şekillendi.

Moda trendlerinin döngüsel doğası, geçmiş on yıllardan gelen moda ilhamlarının her zaman günümüz trendlerinde yeniden ortaya çıktığını gösteriyor. 70’lerden 80’lere ve 90’lara kadar ünlü sokak modası ve podyum trendleri, bugüne kadar herkese ilham kaynağı oldu. Şimdi ise 90’ların sonlarına ve 2000’lerin başlarına harika bir geri dönüş yapıyoruz!

Y2K modasının geri gelişini belki de eve kapandığımız bu dönemde, geçmişe duyduğumuz özleme borçluyuzdur. Yani bu trendin ve geri dönüş yapan tüm trendlerin merkezinde nostalji var.

Çocukluğunuzda gardırobunuzdaki klasik parçalardan bazılarını düşünün: kelebek saç tokaları, lastik sandaletler, bandanalar, düğmeli hırkalar, önden bağlamalı gömlekler ve kazaklar! Bunlar bu trendle hayatımıza yeniden giren ve bizlere eski güzel zamanları hatırlatan parçalardan sadece birkaçı…

2001 Amerikan Müzik Ödülleri’ne gelmiş geçmiş en ikonik çift kombini ile katılan Britney Spears ve Justin Timberlake, denim on denim trendini bambaşka bir seviyeye taşımıştı. Denim konusunda, geçtiğimiz son on yılı yüksek bel jeanler yönetse de şimdi, 20 yıl öncesine dönüyoruz ve düşük bel jeanlerimiz ile göbek piercinglerimizi gösteriyoruz! Tokalardan straplez üstlere, düşük bel pantolonlara ve platform ayakkabılara kadar, on yılın en sevilen moda trendleri 2020’de gardıroplarda yerini aldı.

Moda tasarımcılarının geçmiş yılların görünümlerinden faydalanmayı sevdikleri aşikar. Ancak burada enteresan bir ironi var: her zaman yeni trendlerle ilgilenen moda şimdi, geçmişin görünümlerini yeniden yaratmaktan ibaret. Moda trendleri de zaman gibi, gelip geçiyor. Paris Hilton’un tüm havaalanı görünümlerinde giydiği ve 2000’lerin sembolü haline gelen Juicy Couture kadife eşofmanları bile geri dönüş yaptı ve yakın zamanda gidecek gibi de durmuyor.

İlk olarak Silvia Fendi tarafından tasarlanan baget çanta da dönemin vazgeçilmez parçalarından biriydi. Yirmi yıl sonra ise hazır giyimden lüks moda evlerine, tüm markalar baget çantaya tapar hale geldi. Uzun bir süredir Y2K stilini yorumlamasıyla izlemeye doyamadığımız Bella Hadid, baget çantanın 2020 geri dönüşünde çok büyük bir rol oynadı. 2020’nin de vazgeçilmezi haline gelen baget çantalar hem nostaljik bir deneyim hem de her görünüme uyum sağlayan bir zariflik sunuyor.

Bandanalar, küçük gözlükler, minik çantalar, boncuk kolyeler, kelebek tokalar ve tabi ki düşük bel jeanler; işte 2020’nin tramvasını atlatmanın basit bir yolu!


ÖNERİLEN