FOTOGRAFİK BİR AŞK MEKTUBU: I’D LIKE TO GET TO KNOW YOU

DENİZ AKKAYA

Devon’ın kırsalında çekilmiş, I’d like to get to know you, Francesca’nın kız kardeşi Alida ile olan ilişkisini keşfediyor…

Devon kırsalı yazlarında geçen I’d like to get to know you, yeni bir ilişkiye başlama yolculuğunun keşfidir. Seride Francesca Allen korkusuzca merceğini kız kardeşi Alida’ya çeviriyor. Büyürken kız kardeş bağı zor bir bağdır. Seri, kız kardeşlerin elle tutulur bir gerilim, itme ve çekme, açılıp daha sonra geri çekilme ile birbirlerinin etrafında parmak uçlarında hareket ettiklerini belgeliyor. Seri “ilişkiler doğrusal değildiri” gözler önüne seriyor.

Ortaya çıkan çalışma, yalnızca Francesca’nın Alida’yı nasıl gördüğüyle değil, aynı zamanda Alida’nın kendini nasıl gördüğüyle; değişen dinamiklerle karmaşık ama gelişen bir ilişkinin canlı ve gün ışığına bulanmış bir resmini çiziyor.

Fotoğraf kitabı, 42 görüntüden oluşuyor; aynı adı taşıyan sergi ise şu anda Londra’daki 10 14 galerisinde 24 Nisan’a kadar mevcut.

Allen, “Fotoğraf makinesini elime ilk aldığımda Alida’yı fotoğraflamaya başladım – o bir nevi orada olan tek insandı,” diye açıklıyor. “14. yaş günümde dijital bir fotoğraf makinesi hediye ettiler. O makineyle çektiğim ilk fotoğraflar Alida’nın. Oldukça flash’lı tuhaf fotoğraflar, çok photoshoplu deneysel çalışmalar diyebilirim.”

Styling by Claire Lemaigre, Book Design by EYM Studio, Retouch by Hempstead May


ÖNERİLEN