EYE TO EYE: PORTRATIS OF LESBIANS

DENİZ AKKAYA

Joan E. Biren, lezbiyenlerin otantik görüntülerini bulmanın neredeyse imkansız olduğu bir zamanda fotoğraf çekmeye başladı ve özgürlük hareketlerinde onlara yardımcı olmayı amaçladı.

JEB (Joan E. Biren) yıllardır kendini radikal bir lezbiyen feminist olarak tanımlıyor. The Furies adlı benzer fikirlere sahip üyelerden oluşan bir kolektifin kurucu üyesi, araştırma tutkusunu ve “lezbiyen imgelerini bulmadaki mutlak yetersizliğini” daha fazla lezbiyen görünürlüğü arayışına dönüştürdü. Yalnızca kendisini değil diğer lezbiyenleri görme ve gay kadınlarla tarihsel bağlar kurma arzusu, fotoğraf kitapları oluşturmaya, belgeseller çekmeye ve 1979 ile 1985 yılları arasında ülkeyi gezdiği fotoğraflardan oluşan, “Lesbian Images in Photography: 1850-the present,” ve “Dyke Show” adlarıyla bilinen bir slayt serisi yapmaya itti.  JEB’in 1979’da yayınlanan ilk kitabı Eye to Eye: Portraits of Lesbians, şimdi Anthology Editions tarafından yeniden yayınlanıyor. Kırk yıldan fazla bir süre önce cinsel yönelimlerini gizlemeyen lezbiyenlerin fotoğraflarından oluşan bir kitabı yayınlamanın ne kadar zor olduğunu düşünün!

JEB lezbiyenlerin evlerinde, partnerleriyle ve bebeklerini büyütürken fotoğrafların çekiyor. Onlar protesto ederken, uyurken, şarkı söylerken ve partilerken JEB hep fotoğraf makinesiyle onların yanında. Asıl adı “Lesbian Images in Photography: 1850-the present,” olan ancak, “Dyke Show,” olarak bilinen foto-kitap, fotoğrafçılık tarihine alternatif bir bakış açısı getiriyor.

Erişilebilirlik, JEB için her zaman çok önemli olmuş. Fotoğraflarını hiçbir zaman galeri duvarları için çekmediğini söyleyen JEB, “Bana gizlenmeyi hatırlatıyor. Gizliyken de bir hareketi başlatamazsınız,” diyor.

Lezbiyen ve feminist galerilerin bu fotoğraflar için ödeyecek parası yoktu, ancak JEB bunları kadınların ellerinde, evlerinde ve kitapçılarında istiyordu. Bu yüzden onları gazete ve takvimlerde, posterlerde ve kartpostallarda kullanmak üzere verdi. Bu vizyonu ona ekonomik olarak zarar verse de JEB, “Görünürlük benim için her zaman ekonomik istikrardan daha önemliydi” diyor.


ÖNERİLEN