ERKEKLER DE COUTURE GİYER!

DENİZ AKKAYA

Erkek giyim, kadın giyim … kimin umurunda?

Fransız maison Balenciaga’nın en son Couture koleksiyonunun üzerinden 53 yıl geçti.  Ancak Demna Gvasalia’nın rehberliğinde Balenciaga couture, Paris Moda Haftası dahilinde unisex bir koleksiyon sunarak, erkekler couture’una dikkat çeken bir geri dönüş yaptı.

Balenciaga’nın avangard havasını gençlik kültüründen ilham alan kendi kodlarıyla birleştiren tasarımcı, PFW sırasındaki son şovuyla günümüzün moda ve toplumsal cinsiyet rollerinin amacını yeniden tanımladı.

Balenciaga’nın unisex defilesinin dışında, Pierpaolo Piccioli Valentino’da, Kim Jones Fendi’de ve Giambattista Valli couture’un erkekler için de olabileceğini gösterdi.

FENDI
Giambatista Valli

Peki markalar neden şimdi erkek couture’a atılmaya karar verdi?

Şimdiye kadar, meşhur Z Kuşağı’nın etkisini ve insanların çaresizce vazgeçmek istemediği normları kırmak için ne kadar kararlı olduklarını hepimiz gördük. Artık elimizde feminenliğiyle temas kurmaktan korkmayan bir nesil var. TikTok’un son derece hızlı bilgi yayma yetisi sayesinde Z kuşağı, yoğun bir öz-yansıtma süreciyle toplumsal cinsiyet politikalarını ve moda kodlarını inceliyor ve yeniden yapılandırıyor.

“’Erkek modası’ veya ‘kadın modası’ diye bir şey yoktur. Piccoli, Şubat ayında Gvaslia’nın sözlerini tekrarlayarak, “Bu sadece moda,” dedi ve “couture’un sadece kadınlar için ya da sadece bunu karşılayabilecek parası olan yaşlı kadınlar için olan cinsiyet kimliğini bir nevi silmek istiyoruz” dedi.

Givenchy, Dior ve Valentino gibi markalarda bir süredir var olan erkek couture yaklaşımı, kadın couture’u erkek giyime dönüştürmekten ibaretti. Ancak Demna vizyonu ve gençliğin gücü ile erkek couture kendi kimliğini oluşturuyor ve aslında ‘erkek’ couture’dan çıkıp daha akışkan bir hal alıyor.

Pandemi süresince dijital moda haftaları, her ikisinin de birlikte uyumlu bir şekilde var olabileceğini kanıtlayan birçok co-ed sunuma tanık oldu. Öyleyse neden couture farklı olsun ki?


ÖNERİLEN