EN TARZ FİLMLER: 90S

DENİZ AKKAYA

Vintage moda trendleri popüler hale geldikçe, birçok insan 90’lara göz atmaktan kendini alıkoyamıyor.

Yetişkinliğe erişen 90’lar gençliği, büyüdükleri dönemin tarzını da beraberlerinde getirdiler.  Dolabınız için 90’lar ilhamı arıyorsanız, size yardımcı olacak; 90’lı yılların en tarz filmlerini sizler için sıraladık. Bella Hadid, Hailey Baldwin ve Kendall Jenner gibi ünlülerin son birkaç senedir görünümlerini, bu beş filmden aldıkları yoğun ilham ile hazırladıklarını söylemek de pek yanlış olmaz!

Clueless (1995)

Beverly Hills ihtişamı, 1995 yapımı Clueless’ın merkezinde yer alıyor. Filmin, alışveriş merkezlerinin kültürel rolüne, özellikle de şu anki çevrimiçi alışveriş trendi ile geçmişte kalan lise öğrencileri arasındaki popülaritesine odaklanıyor. Renkli ekose kıyafetler, saç bantları, çiçekli şapkalar ve büyük bez çantaları, Cher Horowitz için bir kendini ifade etme biçimi!

The Matrix (1999)

Matrix, teknolojik yenilikçiliği 90’lar boyunca gelişen yer altı tekno kültürüyle birleştiriyor. Karakterler gerçek dünyadan Matrix’in dijital gerçekliğine girdiklerinde, siyah trençkotlar ve deri giysiler giyerek, 90’lar yer altı rave kültürüne atıfta bulunuyorlar. Giysilerdeki bu kontrast, zamanın teknolojik ilerlemelerinin toplumun görünümünü nasıl değiştirdiğini gösteriyor.

Boyz N The Hood (1991)

Compton bölgesindeki çete kültürüne odaklanan 1991 yapımı Boyz in the Hood, batı kıyısı siyahi topluluğunun 90’ların başındaki estetiğinin bel kemiğidir.

Reality Bites (1994)

Reality Bites, izleyicilere bilgisayar ve cep telefonu olmadan genç olmanın nasıl bir şey olduğunu hatırlatıyor. Ethan Hawke, zeki ancak hırstan yoksun, tembel bir New York’luyu canlandırıyor. Dönemin ikonik yıldızı Winona Ryder da başrolü Ethan Hawke ile paylaşıyor.

Singles (1992)

Singles, grunge tarzın hızla popülerlik kazandığı yıllarda Seattle’da yaşayan yirmili yaşlarında olan bir arkadaş grubunun etrafında dönüyor. Grunge tarzın vazgeçilmez parçaları flannel gömlekleri ve Dr. Martens platfrom botları filmin hemen hemen her sahnesinde görmek mümkün!


ÖNERİLEN