DIOR AW21: DISTURBING BEAUTY

DENİZ AKKAYA

2021-2022 Sonbahar/Kış hazır giyim koleksiyonu için Maria Grazia Chiuri, masal dünyasını keşfediyor.

Maria Grazia Chiuri Dior 2021 Sonbahar/Kış hazır giyim koleksiyon sunumu öncesinde, sosyal medyada yayınlanacak animasyonlu beş adet teaser oluşturmaları için farklı ülkelerden beş kadın illüstratör ile işbirliği yaptı. Maria, bu yeni nesil karikatüristlerden, animasyon dünyasındaki kadınlık yorumlarını paylaşmalarını istedi. Eşsiz perspektifleri aracılığıyla bu proje, kendi kişisel deneyimlerini yansıtırken, kadınların toplumdaki çağdaş temsillerini vurguluyor.

Dior için güçlü bir referans noktası olan Versailles, Maria tarafından, özellikle bu sezon ona ilham veren protofeminist peri hikayelerinin ve masalların kadın yazarların öncüleri tarafından salonlarda anlatıldığı dönemde, kültürle olan derin ilişkileri nedeniyle seçildi. Maria’nın kadın kimliğine yönelik çarpıcı yaklaşımı, sanatçı Silvia Giambrone’un özel dekoruyla, hayal gücünün mesajlarını yansıtan opak aynalar olan ‘La Galerie des Ombres’de yankılandı.

Semboller ağından oluşan sunumda, fantezi dünyası bir kaçış değil; aksine stereotiplerin ötesinde sorgulamak ve meydan okumak merkez alınmıştı. Koleksiyon kadınsı büyüyü yeniden keşfederken, yeni farkındalığın yolunu da işaret etti.


ÖNERİLEN