DİJİTAL MODA PARALELİ: METAVERSE FASHION WEEK

DENİZ AKKAYA

Estée Lauder, Philipp Plein, DKNY, Hogan, Selfridges, Dolce & Gabbana, AUROBOROS, Tommy Hilfiger, SHOW studio, DUNDAS, Karl Lagerfeld, Vogue & Hype, Taze Couture, Plasebo, Forever 21, Perry Ellis America, D-CAVE ve daha bir sürü marka Metaverse Moda Haftası’na katıldı…

Türünün ilk örneği olan Metaverse Moda Haftası, modanın en büyük isimlerinden bazılarını dijital deneyimler üzerinde ağırladı. Üstelik bu haftaya katılmak için davetiye veya seyahat planına ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız internet ve bilgisayar!

Decentraland’da düzenlenen herkese açık etkinlik MVFW’de, kullanıcılar dijital cüzdanları aracılığıyla platformun yerel merkezi olmayan kripto para birimi MANA’yı kullanarak moda markalarının NFT’lerini satın alma şansı yakaladılar.

MVFW, Selfridges’ın flagship mağazasında düzenlenen Paco Rabanne + Victor Vasarely koleksiyonuyla sunumu ile sürükleyici bir deneyimle açmasıyla başladı. Koleksiyondaki parçalar, daha sonra Decentraland sanal mağazasında görüntülenebilen ve herkes tarafından satın alınabilen NFT’lerden oluşuyor. Metaverse sanatçısı Alex Box ile işbirliği dahilinde Estée Lauder, ünlü serumu Advanced Night Repair’dan esinlenerek giyilebilir orijinal bir NFT’yi piyasaya sürdü. MVFW süresince sınırlı sayıda ücretsiz Advanced Night Repair NFT’si mevcuttu. Kullanıcılar, Advanced Night Repair “Küçük Kahverengi Şişe”nin içine sanal olarak girerek avatarlarına özel bir parlayan aura verebilme şansı yakaladı!

UNXD ve Decentraland Vakfı tarafından yepyeni bir Lüks Bölge de MVFW kapsamında açıldı. MVFW’nin ana etkinlikleri da bu platfromda gerçekleşti. Paris’teki Avenue Montaigne’den ilham alan semt, Dolce & Gabanna ve Etro gibi lüks moda markalarına ev sahipliği yapıyor. Bölgede Etro, MVFW’nin bir parçası olarak Liquid Paisley koleksiyonunu tanıttı. Markanın butiğinde UNXD ile ortaklaşa başlatılan dijital giyilebilir ürünler, 31 Mart’a kadar cüzdan adreslerini gönderen Decentraland kullanıcılarına “airdroplanacak”.

ETRO
D&G
D&G

Tommy Hilfiger da 2022 ilkbahar koleksiyonunu sanal olarak MVFW’de sergiledi ve ziyaretçilerin markaya bağlı NFT’leri satın almaları için bir dijital mağaza açtı. Boson Protocol, Tommy Hilfiger’ın meta veri tabanında varlığını inşa etmesine yardımcı oldu. Mağaza, Decentraland’daki Boson Portal’da ziyaret edilebilir. Dolce & Gabbana ayrıca MVFW podyumunda kedi modeller ile yeni koleksiyonunu sundu. Galaktik bir diskotekte yürüyen kedi suratlı modeller, D&G monogramlı parçalar ile MVFW podyumlarının tozunu attı.

Bu özel etkinliğin kapanışını ise hazırladığı özel DJ seti ile Grimes yaptı.


ÖNERİLEN