DCO X RUSLAN BAGINSKY: MODA DÜNYASI UKRAYNA’YA NASIL YARDIM EDEBİLİR?

Röportaj: Deniz Akkaya

24 Şubat’ta Putin, 44 milyonluk bir demokrasi olan Ukrayna’ya yıkıcı bir saldırı başlattı. Şimdi, Avrupa on yıllardır ilk büyük savaşına tanık olurken, Ukraynalılar tek başlarına demokrasileri için savaşıyorlar. Ukraynalı kreatifler, ülkelerini kasıp kavuran savaşa rağmen yaratmaya devam etmenin yollarını buluyor. Ruslan Baginsky ile moda dünyasının Ukrayna’ya nasıl yardımcı olabileceği ve farkındalığı nasıl daha fazla yayabileceğimiz üzerine özel bir sohbet gerçekleştirdik.

Sevgili Ruslan, nasılsın?

Tüm Ukraynalılar için cevaplaması en zor soru bu sanıyorum ki. Hepimiz acı içindeyiz, harap olduk, kaybolduk ama cevabımız “iyiyim”.

Şu anda çalışmayı zor mu buluyorsunuz yoksa yaratmak tüm bunlardan bir kaçış mı sunuyor?

Dürüst olmak gerekirse, yaratmamayı zor buluyorum. Benim ve ekibim için bu sadece iş değil, bizim hayatımızdı, hepimiz hayalimizi yaratıyorduk. Ve Rusların onu yok etmesine ve bizden çalmasına izin vermeyeceğiz. Savaş başlayınca Kiev’den Lviv’e kaçmak zorunda kaldık. Evlerimizi, ofisimizi ve üretimimizi terk etmek zorunda kaldık. Ancak burada, Batı Ukrayna’da üretimimizi yeniden inşa etmeyi başardık, böylece işimize devam etme, insanları ve ülkemizi destekleme şansımız oldu. Savaşın ilk gününden itibaren, anlamlı bir parça yaratmak istedim. İnsanları birleştirmek ve Ukraynalıların cesur ve güçlü bir millet olduğu mesajını tüm dünyaya yaymak istedim. Ve üretimimizi yeniden başlatıp fikrimi gerçekleştirme şansını yakaladığım anda, Ukrayna bayrağı renklerinde iki beyzbol şapkasından oluşan bir kapsül koleksiyon oluşturmaya başladım. Bu koleksiyondan elde edilen tüm kazançlar savunucularımızı desteklemek için bağışlanacak.

Moda endüstrisindeki dayanışma hakkında ne düşünüyorsunuz?

Moda topluluğunun güçlü sesini duyuyorum ve Ukrayna’yı ve insanlığı desteklediklerini görüyorum. Desteği çok net hissediyoruz; birçok şirket Ukrayna için para toplamak adına yardım etkinlikleri düzenleyerek bunu gösterdi, yine birçok dergi Ukraynalı tasarımcıların hikayelerini anlatıyor, Vogue ABD first lady Olena Zelenska ile büyük bir röportaj bile yaptı! Sayılı dergiler kapaklarında güçlü mesajlara yer verirken, top modeller Gigi ve Bella Hadid, moda haftasından elde ettiği gelirleri Ukrayna’ya yardım olarak bağışladı, Balenciaga’nın Paris Moda Haftası sunumu Ukrayna ile dayanışma içinde olmanın gerçek bir örneğiydi diyebilirim ve tabiki Rus pazarından çekilen markaları da unutmamak gerek… Tüm bu destek için minnettarız ancak savaş hala devam ediyor. Bu nedenle herkesten durmamalarını rica ediyoruz.

Bu bilgi savaşında Ukraynalı bir marka olarak nasıl bir sorumluluk hissediyorsunuz?

Savaşın ilk gününden itibaren ana iletişim platformumuz Instagram sayfamızda büyük değişikliğe gittik. 6.5 yıldır topluluklar inşa ediyoruz; milyonlarca takipçisi olan tasarımcılar, influencerlar, sanatçılar, modeller, girişimciler ve stilistler dahil olmak üzere dünyanın onlarca ülkesinden insanlar tarafından takip ediliyoruz. Bilgiyi paylaşmanın, gerçeği göstermenin ve dünyayı harekete geçirmenin bizim görevimiz olduğunu düşündük. Ticari içeriği durdurduk, önceliğimiz, çeşitli tezahürlerinde bilgi savaşıydı.

Savaştan önce olduğunuz kişiye geri dönebileceğinizi düşünüyor musunuz?

Ukrayna’ya ve Ukrayna halkına inancım tam. Biz güçlü bir milletiz ve güzel ülkemizi yeniden inşa edip daha da iyi bir yer haline getireceğimizi biliyorum. Durmayacağız ve Ukrayna’nın ilerlemesinin bir parçası olmak için elimden gelen her şeyi yapacağım.

Daha fazla farkındalık yaratmak için moda dünyası özellikle ne yapabilir? Daha fazla ne görmek istersiniz?

Şuanda her ses önemli, editörseniz, savaş hakkında yazın, Ukrayna markalarını destekleyin, doğruyu söyleyin. Influencer’sanız, takipçilerinize örnek olun. Bağış yapın, gönüllü olun, umursadığınızı gösterin.

Etkilenenlere yardım etmenin en iyi yolu nedir?

Etkilenen binlerce insan var. Ve sayıları her geçen gün artıyor. Yardım etmenin en iyi yolu, ilginizi ve desteğinizi göstermektir, böylece insanlar yalnız olmadıklarını hissederler. Mültecilere yardım edin, güvendiğiniz kuruluşlara para bağışlayın, kalacak yeri olmayan insanlara ev sahipliği yapın, Ukrayna ürünleri satın alın, yaşadığınız yerlerde bu konudaki duruşunuzu ve dayanışmanızı gösterin.

Bazı yararlı kaynakları bizimle paylaşabilir misiniz (bilgi kanalları, bağış bağlantıları vb.)?)

Çok sayıda kar amacı gütmeyen kuruluş var ve zaten hali hazırda birlikte çalıştığımız ikisini önerebiliriz. 24 Şubat’ta, Come Back Alive Foundation’a 1,5 milyon Grivnası aktardık ve Nisan ayında Ukrayna bayrağının renklerinde özel bir beyzbol şapkası kapsül koleksiyonu piyasaya sürdük. Bunların satışından elde edilen tüm gelir Serhiy Prytula Vakfı’na bağışlanacak.

Merhamet sadece bir kelime değildir. Tüm gezegensel varlığımızın yeniden odaklanması gereken bir değerdir.

Slava Ukraina!


ÖNERİLEN