DAVID BOANUH’UN GÖZÜNDEN GANA

DENİZ AKKAYA

Film yapımcılığına olan yolculuğu, seyahat ve yaşam tarzı içeriklerine olan ilgisinden doğdu, ancak yavaş yavaş belgesellere ve anlatı filmlerine dönüştü.

Apple, Unilever x Chelsea FC, Tony’s Chocolonely ve daha birçok marka ile ortak projeler üzerinde çalışan fotoğrafçı, Afrika’nın hikayesinin hala anlatılmamış olmasını büyük ölçüde gelişmekte olan bir sektör olan Afrika film endüstrisine bağlıyor.

David, Afrika’yı medyanın başaramadığı doğru ışıkta temsil etmek amacıyla bir yapım şirketi olan Beautiful Stories’i kuruyor. Beautiful Stories’in amacı, dünyaya Afrika’nın zamana meydan okuyan güzel bir kültüre sahip ve Afrikalıların güçlü, gururlu, dirençli ve ne olursa olsun aralarında kopamayacak güçlü bir bağa sahip olduğunu dünyaya göstermek.

David’in seyahat tutkusu, kapsamlı film yapım sanatı ile buluşuyor. Ashesi’de öğrenciyken sınıf projesinin videosunu çekmek için bir kamera alan David ilk kısa belgeseli, To Be Ghanaian In London’ı 2018 yazında erkek kardeşini görmek için gittiği Londra ziyareti sırasında çekiyor. Kısa film, Ganalı kimliğini diaspora perspektifinden keşfediyor; işe gidip gelmek, geceleri dışarı çıkmak ve coşkulu düğünler…

A Conversation With adlı serisi ise, Afrika kıtasının dört bir yanından genç, yetenekli insanları en sevdikleri yerler ve etkinliklerle boyutlandırıyor ve kökenlerinin hikayelerinin, inançlarının ve tutkularının izini sürüyor. David’in kariyeri, Beyoncé’nin Black is King’in Gana çekimlerinin görüntü yönetmenliğini yapmasıyla, en yüksek noktalarından birine ulaşıyor diyebiliriz.

David, Beautiful Stories’in ortak kurucusu olarak film yapımcılığının ötesine geçti; bir prodüksiyon ajansı olarak, medyanın başaramadığını yaparak, anavatanı ve Afrika’nın gerçekliğini tasvir eden Gana’nın Kuzey kısmında geçen, aile ve toplumu araştıran kısa bir film çekti.

Yeteneğini Afrika ve Gana’nın güzelliklerini göstermeye ve önyargıları yıkmaya adayan bu genç fotoğrafçının adını daha çok duyacağız gibi gözüküyor.


ÖNERİLEN