The Triumph of Death Blossom, 2019
Photographed by Prudence Cuming
Associates.

DAMIEN HIRST X CARTIER: BLOSSOMS

DENİZ AKKAYA

Damien Hirst’in yeni sergisi Cherry Blossoms, 1 Haziran 2021- 2 Ocak 2022 tarihleri arasında Paris’te bulunan Fondation Cartier pour l’art contemporain’de sergilenecek.

Cherry Blossoms, Damien Hirst’in Fransa’daki ilk müze sergisi olacak. Cherry Blossoms’da, peyzaj resim geleneğini oyuncu bir ironiyle yeniden yorumlayan, kalın fırça darbeleri aracılığıyla jestle soyutlama öğelerini bir araya getiren Hirst, yoğun parlak renklerin bütünüyle kapladığı dev tuvaller, figüratif resimle soyutlama arasındaki geçişlerle, ziyaretçileri çiçeklerle dolu geniş bir manzaranın içinde sarıp sarmalıyor. 

Cherry Blossoms, on dokuzuncu yüzyılın sonları ve yirminci yüzyıla hakim sanat akımlarını aynı anda hem devirme hem de bu akımlara bağlılığını sunma girişimi. Sanatçı, Londra’daki stüdyosunda “resimlerin ortasına doğru bir uçtan diğer uca hava saldırısında bulunduğunu” belirtiyor. Aynı anda birden çok tuval üzerinde çalıştığını ve yakınında tuttuğu bu tuvallere, tamamlandıktan aylar sonra bile tekrar tekrar döndüğünü söyleyen Hirst, üç yılını bu koleksiyona ayırarak eserlerini Kasım 2020’de bitirmiş. Hirst, pandemi sayesinde tablolarla birlikte yaşamak, onlara bakmak ve her şeyin tamamlandığından emin olmak için çok daha fazla zamanının olduğunu da belirtti. Koleksiyon, her biri sergi kataloğunda reprodüksiyonu yapılan ve hepsi büyük boyutlu tek, iki parçalı, üç parçalı, dört parçalı ve hatta altı parçalı toplam 107 tuvalden oluşuyor.

View from Damien Hirst’s studio
Photograph by Prudence Cuming
Associates

Fondation Cartier Genel Direktörü Hervé Chandès’nin 2019 yılında Londra’daki bir buluşmada Hirst’e davette bulunmasıyla hayata geçen sergide, Hervé Chandès ve ressamın kendisi tarafından seçilen otuz tablosu yer alıyor. Jean Nouvel’in tasarladığı alana yerleşen tuvaller, ziyaretçileri tabloların içine çekiyor.

Damien Hirst in studio, 2019
© Damien Hirst and Science Ltd.
View from Damien Hirst’s studio
Photograph by Prudence Cuming
Associates.
Cherry Blossom (detail),
2019 © Damien Hirst and
Science Ltd.

Damien Hirst; “Cherry Blossoms, güzelliği, yaşamı ve ölümü temsil ediyor. Bir uçtalar. Gereğinden fazla gösterişli olabiliyorlar. Jackson Pollock’ın sevgiyle dolmuş hali gibi. Hem süslüler hem de doğadan geliyorlar. Arzularla ve çevremizdekileri nasıl bir işlemden geçirip neye dönüştürdüğümüzle ilgililer, ancak aynı zamanda güzelliğin o delice geçiciliğini de temsil ediyorlar. Çılgınca çiçeklenen bir ağaç, masmavi bir gökyüzüne karşı geliyor. Bu tabloları yapmak, stüdyomda renklerin ve tablonun içinde kaybolmak harikaydı. Gösterişli, dağınık ve kırılganlar. Beni minimalizmden ve hayali mekanik bir ressam olma fikrinden uzaklaştırıyorlar. Bu beni çok heyecanlandırıyor.” 

Excitement’s Blossom, 2020
Photographed by Prudence
Cuming Associates.

Damien Hirst işbirliği içinde sergi için iki film hazırlandı. Kısa süre içinde çekilen orta uzunluktaki ilk film, izleyicilerin sanatçının Thames nehrinin kıyısındaki stüdyosunun ambiyansını hissetmesine olanak tanıyor. 360° çekilen ve Damien Hirst’in seslendirdiği ikinci filmde ise başka bir stüdyosu konu ediliyor. Her iki filme de sergi boyunca çevrimiçi erişim sağlanarak izlenebilecek.

Fondation Cartier pour l’art contemporain, Cherry Blossoms koleksiyonundaki 107 tablonun tamamının ve gerçek boyutlarında ayrıntılarla dolu reprodüksiyonların yer aldığı bir kitap da yayınlayacak. Bu katalog, okuyucunun Damien Hirst’in son üç yılını adadığı, resme ve renklere hakiki bir övgü niteliğinde olan bu olağanüstü koleksiyonla tanışıp kaynaşmasını sağlıyor. Felsefeci Emanuele Coccia, sanat tarihçileri Philippe Costamagna, Michio Hayashi, Gilda Williams ve yazar Alberto Manguel’in katkılarıyla hazırlanan içerik, Cherry Blossoms’ın Damien Hirst’in eserlerindeki konumunu değerlendirirken, sanatsal, felsefi ve edebi yankılarını inceliyor.


ÖNERİLEN