DAME PAT MCGRATH

DENİZ AKKAYA

Kraliçe Elizabeth’in Yeni Yıl Şerefleri listesinde yer alan efsanevi makyaj artisti Pat McGrath, çeşitliliğe verdiği hizmetlerden dolayı “dame” ünvanına layık görüldü.

Şüphesiz Pat McGrath, dünyanın en etkili ve efsanevi makyaj sanatçılarından biridir. Moda alanında çalıştığı yıllar boyunca Prada, Dior, Alexander McQueen, Givenchy, Louis Vuitton, Marc Jacobs, Saint Laurent, Valentino, Tom Ford ve Versace gibi markaların yüzlerini değiştiren sanatçı, 2015’te kendi markası Pat McGrath Labs’i piyasaya sürdü. Güzellik endüstrisindeki otuz yıllık kariyeri boyunca McGrath, makyaj sanatına teatral, deneysel ve kapsayıcı yaklaşımıyla sınırları kırmasıyla biliniyor ve sık sık dünyanın en etkili makyaj sanatçısı olarak tanımlanıyor.

2014 yılında moda ve güzellik alanındaki çalışmaları için Britanya İmparatorluk Nişanı’na layık görülmesinin ardından geçtiğimiz hafta, bu yılın Yeni Yıl Şerefleri listesinde yer aldı ve moda, güzellik ve çeşitliliğe verdiği hizmetlerden dolayı “dame” ünvanı ile ödüllendirildi. Dame, Birleşik Krallık tarafından üstün hizmetlerde bulunmuş başarılı kadınlara verilen bir tür kraliyet nişanı ve bir unvan. Pat ise, bu unvanı almayı başaran ilk marka sahibi ve makyaj sanatçısı.

Fotoğraf: Ben Hasset

Pat, bu tarihi başarısı hakkında “Bu harika onura layık görüldüğüm için gerçekten çok mutluyum ve minnettarım. Annemin güzellik ve modaya olan takıntısı, bu harika endüstriye olan tutkumu ateşledi ve kariyerim boyunca en sıra dışı insanlardan bazılarıyla çalışma ayrıcalığına sahip olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Yelpazedeki tüm renkler benim hayatımın eseri ve ilham kaynağıdır. Özellikle markam Pat McGrath Labs ile bireyselliği kutluyorum, bu nedenle bu ödülün çeşitlilik için de olmasından dolayı özellikle onur duyuyorum.” dedi.

McGrath, i-D Magazine ve Vogue’un en tanınan kapaklarına ve editoryal çalışmalara imzasını atmış ve Dior’un kreatif direktörü olarak görev yaptığı dönemde Alexander McQueen ve John Galliano ile yaptığı podyum iş birlikleriyle endüstride büyük ses getirmiştir. Pat çalışmalarında, geleneksel makyaj sanatı ile özel efektler arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmak için tüy, dantel, inci ve protez gibi malzemeleri kullanıyor.

Fotoğraf: Steven-Meisel

Dünyanın dört bir yanındaki makyaj sanatçıları ve en önemlisi de renkli kadınlar için ilham kaynağı olan Pat’in 2021’deki çalışmalarını görmek için sabırsızlanıyoruz.


RECOMMENDED