Crocs

CROCS FETİŞİ

ALARA ALPAY

2002 yılında kurulduklarından beri çeşitliliğini sandallardan terliğe, botlardan düz ayakkabılara kadar genişletmiş olsa da son üç yıla kadar bir türlü istedikleri saygıyı göremeyen bu “çirkin” terlikler şimdi geri döndü!

Hepimizin muhtemelen senelerdir evin dışında giymeye utandığı bir çift Crocs’u vardır. Ya duş terliğidir, ya da bakkala giderken pratik olduğu için ‘iki dakika hemen’ giyeriz. 2002 yılında kurulduklarından beri çeşitliliğini sandallardan terliğe, botlardan düz ayakkabılara kadar genişletmiş olsa da son üç yıla kadar bir türlü istedikleri saygıyı göremediler. Peki bu ‘çirkin’ plastik terlikler ne oldu da şimdi popüler bir trend haline geldi?

2016’da İskoç tasarımcı Christopher Kane Crocs’ların potansiyelini farketmiş, ve 2017 Bahar/Yaz koleksiyonu için bu terliklere lüks bir hava katmıştı, klasik tek renk modellerden desen ve takı farkı olan bu lüks versiyonlar çok beğenilmişti. O zamana kadar evlerde ya da hastanelerdeki hemşireler tarafından tercih edilen bu terlikler, moda dünyasına yeni bir soluk katmıştı.

İşbirliği ve yenilik fikri hoşlarına gitmiş ve bu girişim başarılı olmuş ki, 2018 Şubat’ta Balenciaga ile ortak bir çalışmayla pembe platform terlikler 850 Dolar’a satışa çıktı. Özellikle bu ortaklık, moda dünyasında Crocs’a kesinlikle saygıyı arttırdı, ve fiyatı 850 Dolar olmasına rağmen bu platform terlikler dakikalar içinde tükendi! Bu işbirliği ardından artık Crocs’lar giyerken utanılacak terlikler değil, herkeste en az bir çift olması gerekir hale geldi, hatta Kanye West gibi bazı isimler de bu plastik modasından etkilendi ve kendi terlik modellerini çıkarmaya başladı.

Balenciaga’yla olan bu başarılı ortaklıktan sonra Crocs işbirliklerine ara vermeden devam ediyor. Crocs markasına karşı sempatisini gizlemeyen ünlü rapçi Post Malone ilk olarak 2018 senesinde bu fırsatı yakalamış, Crocs’la beraber ilk işbirliği olan Dimitri Clog modelini ve 6 adet özel takısını satışa çıkartmıştı. Bu işbirliğinin ardından en sonuncusu Aralık ayında olmak üzere rapçi, marka ile toplamda 5 koleksiyona imza atmış oldu. 2020’de en son çıkan model Duet Max Clog II de aynı diğer modeller gibi satışa çıktığı gibi stoklarda tükendi. Hayranları da bu özel Crocs’lara en az Post Malone kadar ilgili duruyor. Özellikle Cristopher Kane’in yarattığı modellereden sonra Jibbitz denen bu özel takılar da en az terliklerin kendileri kadar ilgi görmeye de başladı.

Crocs, 2018 senesinden sonra sadece Post Malone ile değil, bir çok sanatçı ile işbirliği içerisinde girdi. Crocs’ların kişiliklere bu kadar rahat ve yaratıcı bir şekilde adapte edilebilmesi şüphesiz ki bu işbirliklerinin temeli, çünkü düz klasik Crocs modellerini her bir sanatçı kendi zevkine ve karakterine göre tasarladı. Chinatown Market, PizzaSlime, Pleasures ve Barney’s New York gibi çeşitli markalar kendi estetik algılarını ve yaratıcılıklarını bu işbirliklerine kattı – ve çok da iyi işler çıkardılar.

Yaptığı ünlü işbirlikleriyle oldukça iyi bir sene geçiren Crocs, yılın ilk çeyreğinde satışlarını %15, son çeyreğinde ise %18 daha arttırarak, bu yeni “işbirliği” stratejisinin meyvelerini topladı ve 2021 boyunca da toplayacak gibi duruyor.

Justin Bieber/Instagram

Hem renklerinde, hem desenlerinde hem de takılarında bu denli özgürlük ve yaratıcılık sunan Crocs’lar aynı boş bir tuval gibi, işbirliği yapan sanatçıların kendilerini ve tarzlarını ifade edebilmesi ve hayranların bundan faydalanabilmesi için kusursuz bir ürün! Sıradan plastik terlikleri satışa çıktığı an tükenen bir trend haline getirmeyi başarabildikleri için Crocs’un halkla ilişkiler ekibine de ayrıca tebrikler!


ÖNERİLEN