CREATIVES FOR UKRAINE: KREATİF TOPLULUĞA DAVET

DENİZ AKKAYA

Creatives For Ukraine, Ukrayna halkıyla dayanışma gösteren dünyanın dört bir yanından kreatifleri bir araya getiren açık bir platformdur.

24 Şubat’ta Putin, 44 milyonluk bir demokrasi olan Ukrayna’ya yıkıcı bir saldırı başlattı. Şimdi, Avrupa on yıllardır ilk büyük savaşına tanık olurken, Ukraynalılar tek başlarına bağımsızlık savaşı veriyorlar.

Savaşa yanıt olarak, Litvanya’dan kreatifler, dünyanın her yerinden tasarımcıların, illüstratörlerin ve fotoğrafçıların çalışmalarını ücretsiz kullanım için gönderebilecekleri açık bir platform olan Creatives for Ukraine‘i başlattı. Şu anda karşı karşıya olduğumuz durum yalnızca egemen bir ülkeye karşı bir savaş değil, aynı zamanda bilgi savaşıdır, bu nedenle platform dünyanın kreatif topluluğunu en büyük silahlarını kuşanmaya davet ediyor: yaratıcılık.

Creatives for Ukraine platformu, zor bir konuya dikkat çekebilecek, duyguları ifade etmeye yardımcı olabilecek ve dünyanın görmesi için gerçeği paylaşabilecek dijital sanat ve illüstrasyonları bir araya getirmek için oluşturuldu. İkincil amaç, medya mensuplarının, kar amacı gütmeyen kuruluşların ve diğer kuruluşların Ukrayna’daki savaşı tasvir eden yaratıcı görüntülerden oluşan bir seçkiye özgürce erişmelerine ve illüstrasyonları daha geniş bir kitleyle ulaştırmalarına olanak tanıyacak bir platform oluşturmaktı.


ÖNERİLEN