CİLT BAKIMI & TEKNOLOJİ: CİLT BAKIM CİHAZLARI

DENİZ AKKAYA

Geride bıraktığımız hemen hemen iki senede cilt bakımına olan ilgi, jenerasyonların ötesine geçen bir popülerlik edindi. #SkinTok’un da yardımıyla, artık cilt bakımının yapılması ve yapılmaması gerekenleri hakkında türlü bilgiler edindik.

Pembe kuvars roller’lar ve gua sha’ları 2020’de bırakıyoruz… Şimdi cilt bakımında, cilt bakımı cihazlarıyla çağ atlıyoruz! Teknoloji ve cilt bakımı, yakın tarihe kadar birbirinden alakasız iki sözcük gibi gözükse de günümüzde sık sık buluşan bir ikili haline geldi ve akıllara şu soruyu getirdi: bu cihazlar favori kremlerimizin ve yağlarımızın yerini alabilir mi? Cevap muhtemelen hayır. Ancak bu cihazlar, ürünlerin etkisini arttırarak, rutinimizi bir sonraki seviyeye taşıyabilirler!

Dermaplaning, mikro akım, ışık terapisi… Tüm bu seçenekler kafa karıştırıcı olabilir. Neyse ki size yardım için buradayız! Rutininize, ihtiyacınıza göre bir cihaz eklemek, serum ve kremlerinizden alamadığınız verimi almanıza büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Evde kullanabilecek cilt bakım cihazları dünyasında kaybolmak çok kolay. İşte sizlere minik bir harita 🙂

Işık Terapisi

Uzun bir süredir estetisyenlerin favorilerinden olan LED Işık terapisi, son zamanlarda ana akım medyada daha görülür oldu. Işık terapisi cihazları kırışıklıkları, kızarıklığı, sivilceleri, yara izlerini, koyu lekeleri ve genel yaşlanma belirtilerini tedavi eder. Farklı renk uzunlukları farklı sonuçlar verir-kırmızı ışıklar kollajen üretimini arttırırken, mavi ışıklar bakterilerle savaşır; ince çizgiler, hiperpigmentasyon ve enflamasyonu azaltır ve iki rengin birleşimi, yukarıda saydığımız tüm faydaları tek severde almanızı sağlar.

Mikro Akım Cihazları

Kısacası, mikro akım terapisi, yüzünüzdeki kasları uyarmak için düşük seviyeli elektrik voltajı kullanarak yüzünüzdeki kasları uyarır. Dolaşımı ve lenfatik drenajı arttırır ve ince çizgilerin görünümünü azaltırlar. Mikro akım cihazlarının etkinliği üzerinde çok fazla araştırma bulunmasa da bazı insanların yıllardır severek uyguladığı bir cilt bakım pratiğidir.

Mikrodermabrazyon Cihazları

Mikrodermabrazyon, cildi eksfoliye etmek için küçük kristaller kullanma ve daha sonra kirleri emerek çekme işlemidir. Süreç, hiçbir kimyasal madde içermiyor. Mikrodermabrazyon cihazları, altındaki sağlıklı ve taze cildi ortaya çıkarmak için cildin kuru ve soluk tabakasından kurtulur.

Dermaplanerlar

Bu teknolojik pratikler size göre değilse, en efektif ve belki de en ilkel pratik olarak: Dermaplaning. Dermaplaning, ölü cilt hücrelerini ve yüzünüzdeki saçları peeling bıçağıyla temizleyen bir cilt bakımı pratiğidir. It’s also called microplaning or blading. Dermaplaning, cildinizin üst katmanlarını eksfoliye eder. Prosedür, ince kırışıklıkları ve derin akne izlerini gidermenin yanı sıra cildin yüzeyinin pürüzsüz görünmesini sağlamayı da amaçlamaktadır. 


ÖNERİLEN