CİLT BAKIMI 102: CİLT ASİTLERİ

DENİZ AKKAYA

Işıltılı cilt, bu baharın ve yazın en büyük trendi haline geldi. Bu amaca ulaşmanın yolu da rutinimize ekleyeceğimiz asitlerden geçiyor…

Kuru ciltler: Hyalüronik Asit

Hyalüronik asidin suyu çekme özelliği ile kuru ciltlerin en büyük kurtarıcısı olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Vücudumuzda doğal olarak bulunan bir şeker olan hyaluronik asit, ciltteki nemi korur ve kolajen üretimini artırır.

Karma Ciltler: Mandelik Asit

Mandelik asit, acı bademlerde doğal olarak bulunan bir AHA’dır. A Antiseptik ve aydınlatıcı özellikleri ile bilinir ve cansız, akne eğilimli ciltler için çok iyi bir seçenektir. Mandelik asit, gözenekleri tıkayabilen ve sivilcelenmeye neden olabilen ölü cilt hücrelerini yok etme yeteneğine sahiptir. Ek olarak, cildi nemli ve yumuşak tutan ve lekelerin solmasını sağlayan nemlendirici etkilere sahiptir. Mandelik asit kullanımından sonra biraz kızarıklık veya hafif tahriş olabilse de, genel olarak glikolik asitten daha iyi tolere edilir.

Yağlı ciltler: Salisilik Asit

Salisilik asit, antibakteriyel ve anti-komedojenik özellikleri sayesinde akne ile savaşmada en iyi BHA’dır. Salisilik asit, yağ bezlerine nüfuz ettiğinden, genellikle akne ile ilişkilendirilen iltihaplanmayı ve yağlanmayı azaltmaya yardımcı olur. Temizleyicilerden nemlendiricilere ve sivilce bantlarına kadar her şeyde salisilik asit bulabilirsiniz. Bu içeriği, sivilceye neden olan bakterileri ve gözeneklerinizi derinlemesine temizlemek için rutininize dahil edin.

Hassas ciltler: Laktik Asit

Bir AHA olan laktik asit, sütten elde edilir ve hiperpigmentasyonu iyileştirici özellikleri ile bilinir. Ayrıca kolajen üretimini destekleyici etkisi de vardır. Tüm asitler gibi, laktik asit de daha parlak bir cilde sahip olmak için ve ardından kullanacağınız ürünlerin cildinize daha iyi nüfuz etmesini sağlamak için stratum corneum’un üst katmanını eksfoliye eder. Laktik asit hafif bir asit olarak kabul edilir. Yani eğer hassas bir cilde sahipseniz, laktik asiti rutininize katmanız iyi bir fikir olabilir.

Toleranslı/ Yağlı Ciltler: Glikolik Asit

Glikolik asit, şeker kamışından elde edilen bir alfa hidroksi asittir (AHA). Yaşlanma önleyici cilt bakım ürünlerinde popüler bir seçimdir çünkü hücre yenilenmesini ve kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda cilt yüzeyini eksfoliye de eder. Glikolik asit, boyut olarak en küçük asittir, yani molekül cilde derinlemesine nüfuz edebilir. A Glikolik asit ayrıca kollajen ve elastin üretimini arttırır, bu da onu yaşlanma karşıtı ürünler için mükemmel bir bileşen haline getirir.

Herhangi bir AHA’da olduğu gibi, glikolik asit güneş yanığı şansınızı artırabilir, bu nedenle glikolik asit içeren bir cilt bakım ürünü kullandıktan sonra güneş koruyucu kullandığınızdan emin olun. (Not: çok hassas bir cildiniz varsa, laktik asiti tercih edin)

Tüm Ciltler: Ferulik Asit

Ferulik asit, bitkilerin hücre duvarlarında bulunan bir AHA’dır. Güneş ve çevresel hasarın neden olduğu ciltteki serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Çoğu cilt tipi ferulik asidi tolere edebilir, ancak özellikle topikal C vitamini gibi diğer antioksidanlarla birlikte kullanıldığında, lekeli veya yaşlanan ciltler için en iyisidir. Oksitlenmeyi önlemek için ferulik asit içeren cilt bakım ürünlerinizi serin bir yerde muhafaza edin.


ÖNERİLEN