Ekaterina Smirvone/Instagram

CİLT BAKIMI 101: İDEAL RUTİN & İÇERİKLER

DENİZ AKKAYA

Evde kendimizle kaldıkça, cilt bakımına olan ilgimiz de haliyle arttı. Kendine bakmak ve iyi davranmak artık yeni trend!

Cilt bakımı, birçok insana zor ve karmaşık gelebilir. Ancak, iyi bir cilt bakımı rutinine sahip olmak hem düşündüğünüzden daha kolay hem de daha ucuz.

Cilt bakımı dediğimizde ilk bakmamız gereken şey mutlaka aldığımız ürünün içeriği olmalı. Ürünün içerik listesinde en üstte yer alan 6 madde, ürünün içinde en yoğun bulunan maddeleri temsil eder. Yani listeler, en yoğundan en seyreğe doğru ilerliyor. Hal böyle olunca da ilk 6’da veya listenin üst kısımlarında cildi irite edecek veya bariyerine zarar verebilecek maddelerin bulunmaması büyük önem taşıyor. Ürününüzün içeriğine göz atmak için paulaschoice.com’u kullanıp hangi içeriklerin iyi hangilerinin kötü olduğunu kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

Yalnızca iyi içerikli ürünlere sahip olmak maalesef yeterli değil. Aynı zamanda cilt bakımı rutininizi düzenli olarak sabah akşam da uyguluyor olmanız büyük önem taşıyor. İyi bir cilt bakımı rutini, uzun bir cilt bakımı rutini demek değildir. Rutininiz yüzünüzü temizlemenin ardından nemlendirici sürmenizden bile ibaret olabilir.

Sizler için ideal bir cilt bakımı nasıl oluşturulmalı ve hangi içerikleri birlikte kullanmanız ve kullanmamanız gerektiğini yazdık:

Cilt bakımı ürünlerimi hangi sıra ile uygulamalıyım?

1.Makyaj temizleyicisi/ Yağ veya balm

2.Su bazlı temizleyici (jel / köpük)

3.Exfoliyatör

4.Tonik

5.Mist

6.Esans, serum, ampül

7.Emülsiyon / Losyon

8.Yüz yağları

9.Nemlendiriciler / Kremler

10.Güneş kremi

Bu listeyi görünce gözünüz korkmasın; bu adımların hepsini uygulamak herkes için zorunlu değildir. Herkesin cildinin ve sorunlarının birbirinden farklı olduğunun bilincinde olmakta fayda var. Ancak buradaki en önemli adım: Güneş kremi. Eğer sabah rutininizin son adımı olarak SPF kullanmıyorsanız, öncesindeki adımları uygulamanızın pek bir anlamı kalmıyor. Cildinize en çok zararı güneş verir; dolayısıyla her gün mutlaka en az 30 faktör SPF kullanmanız çok önemli!

Sabah rutininiz, akşam rutininizden farklı olacak ve bu da takip etmeniz gereken adımları daha kolaylaştıracak ve ürünleri azaltacaktır. Sabah rutininin amacı, antioksidanların yardımıyla çevresel faktörlerden, kirlilikten ve güneşten korunma sağlamaktır.

İdeal bir sabah rutini şu şekilde olabilir:

1.Temizleyici (Herhangi bir ürün şart değil, cildiniz yağlı değilse yalnızca ılık su yeterli olacaktır)

2.Tonik (isteğe bağlı)

3.Antioksidanlı Serum (isteğe bağlı)

4.Göz kremi (isteğe bağlı)

5.Nemlendirici (cildin üstünde kalan yağlı nemlendiricilerden kaçının, mümkün olduğunca hafif, su bazlı nemlendiricileri tercih edin)

6.Güneş kremi!!

Cildiniz geceleri kendini onardığından, gece rutininiz tamamen tedavi ve yenilenme ile ilgili olmalıdır:

1.Çift temizleme: Cildinizi, makyaj, güneş kremi, kir ve yağdan arındırmak için öncelikle yağlı ardından da su bazlı bir temizleyici ile iki kere temizlemelisiniz. Gün içinde makyaj yapmamış olsanız bile eğer ki güneş kremi sürdüyseniz (ki sürdüğünüzü umuyoruz!) kesinlikle çift temizleme yapmanızı öneririz. SPF, bazı su bazlı temizleyiciler tarafından parçalanabilse de en etkili çıkarma yönteminin yağ bazlı çıkarıcılarla olduğu görülmüştür.

2.Tonik veya esans (İsteğe bağlıdır. Esanslar, ciltteki spesifik problemlere çözümler sunar. Dolayısıyla cildinizin tedavi etmek istediğiniz bir problemi yok ise, kullanmanıza gerek yoktur.)

3.Göz kremi (isteğe bağlı)

4.Serumlar/kremler (AHA/BHA, retinol peptidler, yaşlanma karşıtı serumlar gibi).

5.Yüz yağı veya maske (isteğe bağlı)

6.Gece boyunca transepidermal su kaybını önlemek için nemlendirici!

Özellikle cildinizin ihtiyacı yoksa, her gece serum veya esas kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Rutininiz yalnızca ve yalnızca iyi bir cilt temizliğinin ardından sürdüğünüz bir nemlendirici ile bile sonlanabilir. Fazla ürün kullanımı, cildin tahriş riskini artıracaktır!

Rutininizde, suda çözünen ürünler yağda çözünenlerden önce gelmelidir.

Peki hangi içerikler su, hangileri yağ bazlı?

L-askorbik asit, C vitamini – suda çözünür

AHA’lar-suda çözünür

Niasinamid-suda çözünür

Alfa arbutin-suda çözünür

BHA’lar-yağda çözünür

Retinol-yağda çözünür

Seramidler-yağda çözünür

Daha önce de söylediğimiz gibi, ürünlerin en ince ve en kalın sırayla uygulanması gerektiğini, aynı zamanda en düşük ph’dan en yüksek ph’a göre uygulanması gerektiğini bilmelisiniz. En asidik ürün mutlaka ilk olmalı! AHA, BHA, retinol ve C vitamini gibi ürünleri üst üste kullanmanız önerilmez. Bu nedenle, bunu yapmayı seçerseniz ürünlerinizin pH’larını mutlaka kontrol edin.

Peki hangi içerikleri birlikte kullanabilirim?

✔️ L-askorbik asit (C vitamini) + Niasinamid-Çok hassas bir cilde sahipseniz, L-askorbik asitinizi Hyalüronik asit ile seyreltip kullanmanızı öneririz.

✔️ Niasinamid + B5 vitamini (Pantenol), Seramidler, yağ asitleri – cilt bariyerini tamir etmede birlikte çok iyi çalışırlar.
✔️ B5 vitamini (Panthenol) + Madecassoside– Cilt bariyerini güçlendirmek için mükemmel bir kombinasyondur.

✔️ Niasinamid+ Retinol – Retinol tahrişe neden olduğuna dair kötü bir üne sahip olsa da, niasinamid tahrişi azaltmaya ve cilt bariyerini onarmaya yardımcı olabilir, bu da ikiliyi mükemmel bir kombinasyon haline getiriyor.

✔️ AHAs + BHA –AHA’lar suda çözünür ve cildin yüzeyini exfoliye ederler, yağda çözünen BHA’lar ise yağlı ciltler için daha uygundur, gözeneklerin derinliklerine nüfuz edebilir. Piyasadaki birçok ürün her ikisini de formüllerinde içerir.

✔️ AHAs + L-askorbik asit (C vitamini) – Gece rutini için ideal. AHA’lar ve BHA’lar, C vitamininin etkili olması için en uygun koşulları yaratan düşük ph’larından dolayı cildi daha asidik hale getirir. Hassas cilt tipleri bu kombinasyondan kaçınmalıdır. Ürünlerinizin ph’ını kontrol edin!

✔️ C vitamini + E vitamini-C ve E vitaminlerini birlikte kullanarak, cildinize serbest radikallerden ve güneş ışınlarından kaynaklanan hasarla savaşmak için antioksidan faydalarını ikiye katlamış olursunuz.

Hangi içerikleri birlikte kullanmamalıyım?

AHAs / BHAs + Retinol-Birlikte kullanmayın. Yüksek tahriş riskine ve dökülme gibi cilt problemlerine neden olabilmektedir.

 L-askorbik asit (C vitamini) + Retinol-Yüksek tahriş riski. Sabahları C vitamini ve geceleri Retinol kullanmak en iyisidir.

!En dikkat edilmesi gerekenler!

-Damlalıklı ürünlerinizi kesinlikle cildinize ve elinize değdirmeyin. Bu yüzeylerdeki bakterilerin damlalık yoluyla ürüne bulaşmaması hijyen açısından önemlidir.

-Yüzümüzde 1-2 dakika duran ürünlerde parfüm, alkol ve esas yağlar olmasında bir sakınca yoktur ancak özellikle krem gibi saatlerce yüzünüzde kalan ürünlerde bu üçlünün bulunmasından kaçının.

-Hyalüronik Asitinizi mutlaka nemli yüzünüze uygulamalısınız.

-Kendinizi sevin 🙂


ÖNERİLEN