CİLT BAKIMI 101: YAĞLI CİLTLER

DENİZ AKKAYA

Parlayan bir cilt ve sivilce, yağlı ciltlerin en sık karşılaştığı sorunlardır. Doğru cilt bakım rutini ve ürünleri ile bu sorunların üstesinden gelmek de oldukça basit aslında!

Hangi içerikleri rutininize katmalı ve nasıl bir sıra ile kullanmanız gerektiğini keşfetmek için, hala okumadıysanız Cilt Bakımı 101: Rutin ve İçerikler yazımıza kesinlikle göz atmalısınız!

Yağlı ciltler için günlük cilt bakımı rutinlerini geliştirebilecekleri ve bu rutinde kullanabilecekleri ürünleri yazdık.

Yağlı Ciltler için En İyi Temizleyiciler

Uyandığınızda cildinizi hiç kirlenmemiş, tertemiz hissetseniz bile cildiniz tüm gece boyunca yağ üretmek ve cilt hücrelerini dökmek ile meşguldü. Bu nedenle hem sabah hem de akşam iyi bir temizleyici ile yüzünüzü yıkamanız büyük bir önem taşımaktadır.

Salisilik asitli temizleyiciler, yağlı bir cilde sahipseniz harika bir seçim olacaktır. Salisilik asit, gözeneklerdeki birikmeyi önlemek için fazla yağı ve ölü cilt hücrelerini temizlemeye gerçekten yardımcı olan bir içeriktir.

CeraVe Foaming Facial Cleanser:

Cilt bariyerinizin bozulmasını önlemek için benzersiz bir seramid karışımı ile formüle edilen bu temizleyici, cildi aşırı kurutmadan, nazik bir şekilde temizler.

Caudalie Vinopure Arındırıcı Temizleme Jeli:

Yağlı ve akne eğilimli cilt tipleri düşünülerek tasarlanan bu temizleyici; yağ, kir, makyaj ve daha fazlasını gözeneklerden temizlemek için cildin derinliklerine nüfuz eder. %100 doğal salisilik asit ile güçlendirilmiş bu temizleyici, gözeneklerin ve lekelerin görünümünü de en aza indirirken, aynı zamanda gün boyunca yağ üretimini azaltır.

La Roche-Posay Effaclar Purifying Foaming Gel:

T bölgenizdeki fazla yağı derinlemesine temizlerken, cildinizi yıkama sonrası kuru değil; temiz ve tazelenmiş bırakan bu jel temizleyici, paraben, alkol ve yağ içermez ve cildinizin pH dengesini 5.5’te tutar.

Yağlı Ciltler için En İyi Tonikler

Cildiniz temizlendikten ve her türlü makyaj, kir ve yağdan arındırıldıktan sonra; salisilik, glikolik veya laktik asit içeren bir tonik kullanmanız, rutininizi bir sonraki seviyeye taşımanızı sağlayacaktır.

Pixi Glow Tonik:

Bu tonik, fazla yağı temizleyen, ölü cilt hücrelerinden kurtulan ve cilde daha pürüzsüz bir his veren bir AHA olan glikolik asit içerir. Aynı zamanda nemlendirmek ve yatıştırmak için aloe vera içerirken, içeriğindeki ginseng cilde parlatıcı bir etki de verir. Buradaki “parlatıcı” kelimesinden korkmayın: Cildiniz aşırı nemli değil, tazelenmiş görünecek.

Klairs Supple Preparation Facial Toner:

Çeşitli bitki özleri ve yatıştırıcı bileşenlerle harmanlanan, en hassas ciltler için bile sakinleştirici, tahriş edici olmayan, bu nemlendirici tonik, cilt tarafından hızla emilir ve yoğun nem sağlar. Cildin pH seviyesini dengeler ve tüm cilt bakım rejiminizin etkinliğini geliştirerek en iyi cilde ulaşmanıza yardımcı olur. Cilt bakım rutininizin diğer adımları olan serumların ve kremlerin etkinliğini arttırır.

The Ordinary Glycolic Acid 7% Toning Solution:

Bu tonik alkol, paraben ve parfüm içermiyor. Ginseng ve aloe vera gibi yatıştırıcı maddeler ile formüle edilmiş bu ürün, glikolik asit etkisini gösterdikçe cildi sakinleştirmeye yardımcı olur. Ancak, cildiniz yağlı olduğu kadar hassas ise, ürünü öncelikle cildinizin bir kısmında deneyip nasıl bir reaksiyon vereceğini gözlemlemenizi tavsiye ederiz.

Yağlı Ciltler için En İyi Nemlendiriciler

Yağlı bir cilde sahipseniz nemlendirme çok önemli bir adımdır. Yağlı cildiniz varsa, nemlendirmeniz gerekmediğine veya nemlendirmemeniz gerektiğine dair bazı söylentiler var. Ama bunların hiçbiri doğru değil. Tüm cilt tipleri nemlendiriciye ihtiyaç duyar, ancak yağlı cildiniz varsa, ne tür bir nemlendirici kullandığınız konusunda daha dikkatli olmalısınız.

Hafif, yağsız ve su bazlı bir nemlendirici seçimi, yağlı ciltler için en doğru seçim olacaktır. Akne eğilimli ciltler için formüle edilmiş herhangi bir nemlendirici zaten bu kriterleri karşılamalıdır.

La Roche-Posay Effaclar Mat Oil-Free Mattifying Moisturizer:

Bu, yağsız bir formüldür. Eşsiz sebulyse teknolojisi hem cildinizi matlaştırır hem de gözenekleri sıkılaştırır. Ayrıca, parlaklığı nötralize etmeye yardımcı olmak için bir çeşit çinko içerir. Neme doymuş ancak mat görünen cilt için bu nemlendiriciye kesinlikle bir şans vermelisiniz.

Simple Water Boost Hydrating Gel Cream Face Moisturizer:

Hassas ciltler için ideal olan bu jel krem, cildinizden yağlı bir his bırakmaz. Piyasadaki en hafif formüllerden birine sahiptir.

Kiehl’s Ultra Facial Oil-Free Gel-Cream:

Ultra Facial Oil-Free Gel Cream, normalden yağlıya dönük ciltler için formüle edilmiş, çabuk emilen bir nemlendiricidir. Sebumu azaltır ve daha sağlıklı ve dengelemiş bir cilt bariyeri oluşturmaya yardımcı olur. Buzul proteini, çöl bitkisi ve salatalık özü içeren bu eşsiz formül, cildin nemini tutmaya ve kuru hava koşullarından korumaya yardımcı olur. Parfümsüzdür.

Yağlı Ciltler için En İyi Serum ve Esanslar

Serum ve esanslar, cildinizin spesifik sorunlarını çözmek içindirler. Ancak genel olarak, akneye eğilimli iseniz, yağ üretimini azaltmaya ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için gündüz rutininizde benzoil peroksit veya kükürt kullanabilirsiniz.

The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1%:

Niasinamid (diğer adıyla B3 vitamini) cildin bariyerini iyileştirir ve sebum üretimini kontrol altında tutar. Çinko ise, kızarıklığı ve izleri azaltır.


Caudalie Vinopure Skin Perfecting Serum
:

Hassas, yağlı ciltler için uygun olan bu serum, sağlıklı, doğal bir ışıltı için gül suyu ile cildi yatıştırırken kirleri temizlemek için salisilik asit de içerir. Cilde antioksidan bakımından zengin Üzüm Çekirdeği Polifenolleri aşılayarak tahrişi önler.

SkinCeuticals Phloretin CF Serum:

Yaşlanma belirtileri, leke görünümü ve cilt tonu eşitsizliği problemleri için, yağlı ve normal ciltler için geliştirilmiş bu serum, %10 saf C vitamini ve kırışıklık karşıtı antioksidanlar içerir. Bu geniş spektrumlu bakım, cildi çevresel etmenlere karşı savunmaya da yardımcı olur. 

Yağlı Ciltler için En İyi Güneş Kremleri

Hassas bir cilde sahipseniz, mineral güneş kremleri, kimyasal filtrelilere (oksibenzon, avobenzon, oktizalat ve homosalat, kimyasal formülasyonlarda popüler örneklerdir) göre daha iyi bir seçenek olacaktır. Bu kimyasal filtreler, özellikle oksibenzon, cildinizin yanı sıra gezegenimize de büyük zarar vermektedir. Oksibenzonun mercan reziflerine verdiği zarar, Hawaii eyaletinin bu içeriğe sahip tüm güneş kremlerinin satışını yasaklamasına bile yol açtı! Bunun yerine, içeriğinde cilt ile güneşin zararlı ışınları arasında fiziksel bir kalkan oluşturarak koruyan çinko oksit veya titanyum dioksit olan güneş kremlerini tercih etmelisiniz.

Klair’s- Soft Airy UV Essence SPF 50 PA ++++: Piyasadaki en iyi güneş kremi denilebilir. Fiziksel (mineral) filtrelerle formüle edilen bu güneş kremi, hafif ve nemlendirici yapısıyla cildi yatıştırır, en hassas ciltler için dahi uygun bir yapıya sahiptir. SPF 50+ PA++++ güçlü güneş koruması sayesinde cildi UVA/UVB ışınlarına karşı korumak için çinko oksit ve titanyum dioksit ile geliştirilmiştir. Cildi UV ışınlarından korumak isterken aynı zamanda tahriş olmuş, ısınmış cildi yatıştırmak, ton eşitliği sağlamak ve makyaj bazı olarak kullanmak isteyen ciltler için idealdir. 

Cosrx – Aloe Soothing Sun Cream SPF50 Pa+++: Ürünün ana maddesi olan Aloe Arborescens Yaprak Özü cildi yatıştırır ve nemlendirir. Kremin dokusu, cildi kurutan ve soyan diğer güneş kremlerinden farklı olarak, hafif bir nemlendiriciye benzer. Nemlendirici etkili bu güneş kremi, yağlı bir his veya beyazlık bırakmadan cilt tarafından hızla emilir.


RECOMMENDED