CİLT BAKIMI 101: KARMA CİLTLER

DENİZ AKKAYA

Cildimiz, hava değişiklikleri ve yükseklik gibi çevresel faktörlerden veya hormonal dönemler ve yaşlanma gibi doğal faktörlerden etkilenebilir. Cilt tipinize uygun ürünler ile cildinizi sağlıklı, sıkı ve esnek tutmak için düzenli bir cilt bakım rutinine sahip olmalısınız.

Hangi içerikleri rutininize katmalı ve nasıl bir sıra ile kullanmanız gerektiğini keşfetmek için, hala okumadıysanız Cilt Bakımı 101: Rutin ve İçerikler yazımıza kesinlikle göz atmalısınız!

Karma cilt tipi, iki ana cilt tipinin, yağlı cildin ve kuru cildin birleşimidir. Karma cilt tipik olarak burun, çene ve alında yağlı, yanaklar ve yüzün geri kalan bölgelerinde ise kuru olduğu görülür.

Cilt tipiniz karma olduğunda, aynı anda birden fazla sorunu çözen bir cilt bakımı rutini oluşturmanız gerekir. Yani yağlı ciltler için ideal rutin ile kuru ciltlerin ideal rutini arasında orta bir yol bulmalısınız. Neyse ki biz bu sorununuzu çözmek için buradayız 🙂

Karma Ciltler için En İyi Temizleyiciler

Gece boyunca yüzünüzde biriken kir ve yağdan kurtulmak için nazik bir temizleyici ile başlayan bir sabah rutini çok önemlidir. Böylece bu kirleri temizleyebilir ve yüzünüzü cilt bakım rutininizin bir sonraki adımı için hazırlayabilirsiniz.

Akşamları, gün boyunca cildinizde biriken kiri, makyajı ve güneş kremini çıkarmak için önce bir yağ bazlı temizleyici  ardından da köpük bir temizleyici kullanarak, cildinizin tertemiz olduğundan emin olabilirsiniz. Köpük ve jel temizleyiciler, hafif oldukları için iyi bir seçimdir. Ancak, krem temizleyiciler veya temizleme losyonları, karma cilt tipi için en iyisidir!

Önerilerimiz


La Roche-Posay Effaclar Purifying Foaming Gel:

T bölgenizdeki fazla yağı derinlemesine temizlerken, cildinizi yıkama sonrası kuru değil; temiz ve tazelenmiş bırakan bu jel temizleyici, paraben, alkol ve yağ içermez ve cildinizin pH dengesini 5.5’te tutar.

Clarins Gentle Foaming Cleanser:

Karma ciltler için en iyi temizleyici, sabun kadar iyi temizleyen, ancak krem kadar yumuşak olandır ve bu temizleyici de tam olarak bunu yapıyor. Karma ciltlerin kurtarıcısı niteliğinde bir temizleyici!

Neutrogena Hydro Boost Cleanser:

Bu nemlendirici jel temizleyici, T bölgenizdeki yağı temizlemek için patentli temizleme teknolojisi ve ihtiyaç duyan bölgelere gerekli hidrasyonu sağlamak için Hyalüronik Asit ile formüle edilmiştir.
Su bazlı bir temizleyicidir.

Karma Ciltler için En İyi Eksfoliyatörler

Eksfoliye konusunda aşırıya kaçmayın. Nazik bir exfoliyatör, gözenekleri açmak ve cildi ölü hücrelerden arındırmak için mükemmeldir, ancak agresif bir eksfoliyatör kullanmanız durumunda, herhangi bir olumlu etkiyi ortadan kaldıracak ve muhtemelen cildinize büyük zarar vereceksiniz.

Yağı azaltmak, gözenekleri açmak, kuru ve pul pul olan cildi pürüzsüzleştirmek için ovalama veya fırçalara daha nazik bir alternatif olarak BHA içeren eksfoliantları deneyebilirsiniz. Jel veya su bazlı bir eksfoliyatörlere yönelirseniz, karma cildiniz size teşekkür edecektir 🙂

Önerilerimiz

La Roche-Posay Ultrafine Scrub:

Hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş bu eksfoliyatör, çok çok ince süngertaşı parçacıkları yoluyla cildi ölü derilerden arındırır; hem fiziksel hem de kimyasal eksfoliyantların bir karışımını içerir.

The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution:

Yüzde 2 salisilik asit ve hamamelisten oluşan güçlü bir çözelti sunmak için tasarlanan bu ürün, bölgesel sorunlar üzerinde ve cildi ölü derilerden arındırmada oldukça etkilidir. Anti-enflamatuar formülü ile gözeneklerinizde biriken kirleri derinden temizlemenize yardımcı olur.

Karma Ciltler için En İyi Nemlendiriciler

Karma cildi nemlendirmek zor olabilir. Çok yoğun bir nemlendirici kullanmamalısınız, bu yalnızca T bölgenizin daha da parlamasına yol açar. Ancak, aynı zamanda cildinizin daha kuru bölgelerinin bol miktarda nemlendiğinden de emin olmalısınız. Sabah rutininizde hafif bir nemlendirici, gece rutininizde nem verici bir serum veya antioksidan bakımından zengin bir jel nemlendirici kullanarak, bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz!

Önerilerimiz

Bioderma Hydrabio Gel Creme:

Akne problemi yaşıyor, cildiniz yağlı ancak yer yer oldukça kuru ise, bu jel nemlendirici tam size göre. Hafif formülü ile T bölgenizin yağını aşırı kurutmadan giderir ve içeriğindeki salisilik asit ile akne ile de savaşır. İçeriğinde ayrıca skualen ve niasinamid gibi nemlendirici birçok ajan da içerir.

CeraVe Moustrizing Lotion:

Hyaluronik asit sayesinde bu losyon hem süper hafif hem de nemlendiricidir. Bizim favorilerimizden biri çünkü nazik, yağsız, nemlendirici ve genellikle karma cildi sakinleştirmede ve dengelemede gerçekten etkili bir ürün.

Neutrogena Hydro-Boost Water Gel:

Bu süper hafif jel nemlendirici, yağsızdır ve ciltte hızla emilirken yeterli nem desteği sağlar. Su bazlı formül, nemi hapsetmek ve cildin dokusunu yumuşatmak için hyaluronik asit içerir; Jel aynı zamanda komedojenik değildir (yani gözenekleri tıkamaz) ve kullanım sonrası asla yağlı bir his bırakmaz, böylece makyaj öncesi kullanım için de uygundur.

Karma Ciltler için En İyi Serum ve Ensanslar

Esans ve serumlar, cildinizin bariyerini güçlendirmeye ve stabilize etmeye yardımcı olmak için cildinize ekstra bir beslenme ve nemlendirme artışı sağlarlar.

Cildinizin doğal bariyerini güçlendirmek, cildinizin çevresel tahriş edici ve toksinlere karşı sağlam durmasına yardımcı olur. Serumlar genellikle kızarıklık, cilt tonu eşitsizliği ve ince çizgiler gibi belirli sorunları hedef almak için kullanılır ve rutininizi kişiselleştirmede büyük rol oynarlar. Her ikisi de cilt bakım rutininize eklemek için harika bir adımdır.

Önerilerimiz

MISSHA Time Revolution The First Treatment Essence:

En çok satan esanslardan biri olan bu ürün, cildi dolgunlaştırmak, yumuşatmak ve kızarıklığı azaltmak için Kore cilt bakımının temel taşı olan yüzde 90’dan fazla fermente içerik ile formüle edilmiş.

Kiehl’s Cannabis Sativa Seed Oil Herbal Concentrate:

Hafif yapılı, yatıştırıcı yağ cilt kusurlarına eğilimli ciltlerin görünümünün geliştirilmesine yardımcı olur. Kenevirden elde edilen kenevir tohumu yağı ve kekik otu yağı içeren formülü ile cildin nemini dengelemeye ve rahatsızlık hissi yaşayan cildi yatıştırmaya yardımcı olur.

Cosrx Advanced Snail 96 Mucin Power Essence:

Bu esans, sivilceyi önlemeye yardımcı olur ve ayrıca sivilcenin geride bırakabileceği izleri azaltır. Doğal olarak yumuşatıcı glikoproteinler, nemlendirici hyalüronik asit, eksfoliye edici glikolik asit ve %96 cruelty-free salyangoz salgısı süzüntüsü içerir.

Karma Ciltler için En İyi Güneş Kremi

Hassas bir cilde sahipseniz, mineral güneş kremleri, kimyasal filtrelilere (oksibenzon, avobenzon, oktizalat ve homosalat, kimyasal formülasyonlarda popüler örneklerdir) göre daha iyi bir seçenek olacaktır. Bu kimyasal filtreler, özellikle oksibenzon, cildinizin yanı sıra gezegenimize de büyük zarar vermektedir. Oksibenzonun mercan reziflerine verdiği zarar, Hawaii eyaletinin bu içeriğe sahip tüm güneş kremlerinin satışını yasaklamasına bile yol açtı! Bunun yerine, içeriğinde cilt ile güneşin zararlı ışınları arasında fiziksel bir kalkan oluşturarak koruyan çinko oksit veya titanyum dioksit olan güneş kremlerini tercih etmelisiniz.

Önerilerimiz

Klair’s- Soft Airy UV Essence SPF 50 PA ++++: Piyasadaki en iyi güneş kremi denilebilir. Fiziksel (mineral) filtrelerle formüle edilen bu güneş kremi, hafif ve nemlendirici yapısıyla cildi yatıştırır, en hassas ciltler için dahi uygun bir yapıya sahiptir. SPF 50+ PA++++ güçlü güneş koruması sayesinde cildi UVA/UVB ışınlarına karşı korumak için çinko oksit ve titanyum dioksit ile geliştirilmiştir. Cildi UV ışınlarından korumak isterken aynı zamanda tahriş olmuş, ısınmış cildi yatıştırmak, ton eşitliği sağlamak ve makyaj bazı olarak kullanmak isteyen ciltler için idealdir. 

Cosrx – Aloe Soothing Sun Cream SPF50 Pa+++: Ürünün ana maddesi olan Aloe Arborescens Yaprak Özü cildi yatıştırır ve nemlendirir. Kremin dokusu, cildi kurutan ve soyan diğer güneş kremlerinden farklı olarak, hafif bir nemlendiriciye benzer. Nemlendirici etkili bu güneş kremi, yağlı bir his veya beyazlık bırakmadan cilt tarafından hızla emilir.


RECOMMENDED