CATHERINE OPIE

DENİZ AKKAYA

Geriye dönük monografi Catherine Opie‘de (Phaidon), sanatçı, hepimizin paylaştığı doğuştan gelen insanlığı ortaya çıkaran, son 40 yılda yakalanmış 200’den fazla görüntüyü bir araya getiriyor.

Catherine Opie, 1961’de Sandusky, Ohio’da doğdu. Opie, fotoğrafların bugün Amerika’daki sosyal olguları hem belgeleme hem de seslendirme yollarını araştırıyor, insanların tutumlarını ve kendileriyle ve başkalarıyla olan ilişkileriyle birlikte manzarayı nasıl işgal ettiklerini kaydediyor. Araştırmalarının merkezinde, tüm çalışma alanlarında farklı düzeylerde araştırdığı, toplum ilişkileri hakkında kafa karıştıran sorular yer alıyor.

Mike and Sky (1993)
Catherine Opie, Self-portrait – Nursing (1994)

Görüntü oluşturma üzerinde kavramsal ve belgesel yaklaşımlar arasında çalışan Opie, seri görüntülerin şaşırtıcı kullanımları, beklenmedik kompozisyonlar ve paralel olarak kökten farklı konuların peşinde koşarken tanıdık türleri (portre, manzara ve stüdyo fotoğrafçılığı) inceliyor. Eserlerinin çoğu, gruplar (çiftler, takımlar, kalabalıklar) aracılığıyla bireysel kimliğin ifadesini yakalar ve öznelerine karşı kendi biyografisini gizlice ortaya çıkarır.

Yaklaşık 40 yıldır Catherine Opie, çağdaş Amerika’nın kültürel ve coğrafi kimliğini psikolojik bir keskinlikle belgeliyor. Bu eşsiz sanatçı monografisi, Opie’nin 1980’lerin başından bu yana yaptığı işlerin, sanatsal vizyonunun tam bir resmini oluşturmak için iş gövdeleri arasında görüntüleri eşleştirerek, etkileyici bir görsel anlatı sunuyor. 300’den fazla illüstrasyonla ve Opie ile yakın işbirliği içinde yaratılan kitap, bu sanatçının bugüne kadarki çalışmalarının değerlendirilmesinde bir dönüm noktası oluşturuyor.

Geriye dönük monografi Catherine Opie‘de (Phaidon), sanatçı, hepimizin paylaştığı doğuştan gelen insanlığı ortaya çıkaran geniş bir diziden son 40 yılda yapılmış 200’den fazla görüntüyü bir araya getiriyor. ABD’deki lezbiyenleri veya liseli futbolcuları, Kaliforniya’daki sörfçüleri veya Minnesota’daki buz balıkçılarını fotoğraflayan Opie, bireylerin ve onların oluşturdukları toplulukların ince frekanslarına uyum sağlıyor.


ÖNERİLEN