BÖLÜM 3: İKLİM PROTESTOLARI

DENİZ AKKAYA

Kova, Zodyak’ın uzun döngüsünün sonunda, 12. Sırada yer alıyor. En son 2000 yıl önce çağ değiştiren insanlık, 21 Aralık’ta yeni bir çağa girmeye hazırlanıyor!

2019’u kasıp kavuran iklim protestolarıyla Gen Z’nin değişime olan tutkusunu somut bir şekilde görmüştük. 2018 Ağustos ayında İsveç parlamento binasının önünde oturma eylemi yapan 15 yaşındaki Greta, küresel iklim krizi hareketinin yüzü oldu! Greta Thunberg, iklim krizini ciddiye almayan politikacıları sorumlu tutmak isteyen ne ilk ne de tek genç aktivistti. Ancak Greta sesini, dünya liderlerinin artık kaçacak bir köşelerinin kalmadığı ve acilen harekete geçmeleri gereken bir zamanda duyurmayı başardı.  Thunberg, Ağustos 2018’de #FridaysforFuture hashtagi ile dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere kendi iklim grevlerini yapmaları için ilham verdi. Binlerce çocuk, yetişkinlerin iklim felaketini ele almak için yeterince şey yapmadığını savundu. Kendilerini iklim değişikliği savaşının ön cephelerinde gören binlerce genç, ciddiyetlerini göstermek için cuma günü okullarını terk etti. Sonbahar ve kış aylarında oldukça popülerleşen protestolar 2019 ve 2020 Mart’a kadar dünyanın her yerinde her cuma günü devam etti. Bir gelecekleri yokken neden okula gitmeleri gerektiğini sorgulayan gençlerin direnişi, kuşaksal adaletsizlik konusundaki şikayetlerini doğrudan yetkililere taşıdı!

Fridays for Future şu an, 261 ülkede 9,6 milyondan fazla aktivistin iklim protestolarına katıldığını tahmin ediyor. Şu anda ise dünyanın dört bir yanındaki çevre grupları ve iklim aktivistleri, COVID-19 salgını nedeniyle protestolarına çevrimiçi devam ediyor.

Greta’nın dışında adını çok duymadığımız iklim kahramanları Vanessa Gray, Nick Estes, Autumn Peltier, Kanahus Manuel ve diğer birçok yerli aktivistin çalışmaları egemenlik ve çevresel zarar arasında bir köprü oluşturarak iklim krizinin sadece iklim ile ilgili olmadığını göstermede çok önemli bir rol oynadı. İklim hareketinin sömürgecilik, ırkçılık, kapitalizm ve iklim değişikliğinin kesişim noktası olan iklim adaleti çerçevesine taşınmasına yardımcı oldular. Isra Hirsi, Cricket Cheng, Maya Menezes gibi genç aktivistler, iklim hareketini ırksal bir adalet terazisinin etrafında inşa ediyor. Bu genç aktivistlerin çalışmaları iklim hareketini önemli ölçüde yeniden şekillendirdi. İklim değişikliğinin bir fenomen olmadığını, doğası gereği ırkçı, sömürgeci ve cinsiyetçi olan kapitalist sisteme kök salmış bir problem olduğunu göstererek yeni nesil iklim aktivistlerinin siyasallaştırılmasına yardımcı oluyorlar. İklim grevleri, gençlerin siyasallaşmasının, yetişkinlerin eylemsizliğini reddetmesinin ve hükümetlerden daha fazlasını talep etmesinin muazzam bir örneğidir. Gen Z’nin bitmek bilmeyen değişim tutkusu ve kova çağının gümbür gümbür gelişi ile önümüzdeki yıllarda, iklim hareketinin büyümeye devam etmesini ve daha da siyasallaşmasını beklemek yanlış olmaz.

2020 ABD başkanlık seçimlerinde iklim krizi endişesiyle yıpranmış genç seçmenlerin rekor katılımı, Biden’ın Trump’ı yenmesinde de çok büyük bir rol oynadı. Gençlik liderliğindeki ilerici iklim grubu Sunrise Movement adlı hareket, salıncak eyaletlerde (swing states) 3,5 milyon genç seçmene ulaşarak oy vermelerine yardımcı oldu. Kurucu ortak Varshini Prakash, “İklim değişikliğinin bir numaralı sorunu olduğunu söyleyen Joe Biden’ın sözüne sadık olup olmadığını görmemiz gerekecek, ancak ona her zaman sözünü hatırlatacağız,” dedi.

Onlarca hatta yüz yıllardır şahit olduğumuz sosyal toplum hareketleri, hükümetlerin makul taleplere direnmesi sonucunda sadece daha da güçlü hale geldi! HIV/AIDS hareketinin, Afroamerikan Sivil Haklar Hareketinin, Afrika Kurtuluş mücadelelerinin ve dünyada yapılmış haklı tüm mücadelelerin geçmişlerine baktığımızda tek bir şey görüyoruz: baskı altında yaşayan insanların, değişim gücü! Bölüm 4 için takipte kalın.


RECOMMENDED