BİR EFSANEYE DAHA VEDA: ISSEY MIYAKE

Efsanevi avangart moda tasarımcısı ve öncüsü Issey Miyake, 84 yaşında Tokyo’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti…

Çocukken Hiroşima atom bombasından mucizevi şekilde hayatta kalan Miyake, yaratıcılığın modern, iyimser bir biçimi olarak giysilere yöneldi ve giyilebilir, hacimli, unisex giysiler yaratmak için pileleri moda alanında yeniden canlandırdı.

Miyake’nin teknoloji odaklı tasarımları, avangart kesimleri, cesur, renkli stilleri ve origami benzeri pileleri 1970’ler modasını tanımladı ve ona “Pile Prensi” unvanını verdi.

Miyake, 1938’de Hiroşima Eyaletinde doğdu ve Tokyo’daki Tama Sanat Üniversitesi’nde grafik tasarım okudu. Miyake eğitimini, Kenzo Takada’nın Paris moda sahnesine girişiyle eş zamanlı tamamladı. Kenzo, Paris moda haftasında yer alan ilk Japon marka oldu. Takada gibi, Miyake de selefinin başarısından ve kız kardeşinin okuduğu moda dergilerinden büyülenerek Paris’e taşındı. 1965 yılında École de la Chambre Syndicale de la Couture Parisienne terzilik ve terzilik okuluna kaydoldu. Burada aldığı eğitim, Miyake’nin son 52 yıldır kreasyonlarının temelini oluşturan 1970 yılında kendi adını taşıyan Miyake Design Studio’yu kurmadan önce Guy Laroche, Hubert de Givenchy ve Geoffrey Beene ile çalışma fırsatı verdi. 

1983’te Miyake, Tokyo’daki özgün sergisi “Issey Miyake: Body Works”te, rattan ve güçlendirilmiş plastik gibi alışılmışın dışında malzemeler de dahil olmak üzere bir dizi tekstil inovasyonunu sergiledi. Issey Miyake: Body Works, Asya’da modayı bir sanat formu olarak gösteren ilk sergilerden biriydi; ve Miyake kariyeri boyunca giyimi bilim ve tasarım dünyasına işleyerek modanın sınırlarına meydan okumaya devam etti. Örneğin, 1998’de, tek bir iplikten makineyle örülmüş bir giysi serisi olan A Piece of Cloth’u (A-POC) kurdu.

Tasarımcı, moda döngüsünün teşvik ettiği aşırı tüketime baş kaldırıyordu. Bu baş kaldırının başlangıcı olan A-POC parçaları, tüketici tarafından özel bir kıyafet oluşturmak için kesilebilecek, tüp benzeri tek bir kumaş parçasından oluşuyordu. 1999 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda tek parça kırmızı kumaşla birbirine iliştirilmiş modelleri gösterdi. Bu, sonunda evin bir imzası haline geldi ve birçok koleksiyonun parçası oldu. 

Issey Miyake, yalnızca hoş görünmekle kalmayıp aynı derecede düşündürücü ve anlamlı tasarımlarıyla her zaman zamanının ilerisindeydi. Miyake’nin fiziksel dünyadan ayrılışı, moda dünyasında kapanmayacak bir yara olsa da; zamansız tasarımları ve ikonik mirası sonsuza kadar jenerasyonları etkilemeye devam edecek. 


ÖNERİLEN