BELGESEL ÖNERİLERİ: DÜNYA GÜNÜ

DENİZ AKKAYA

Karantinada geçirdiğimiz bu ikinci Dünya Günü’nde, sizler için en aydınlatıcı ve ilham verici belgeselleri yazdık…

Ice on Fire, yönetmen Leila Conners (2019)

Oyuncu ve iklim aktivisti Leonardo DiCaprio ile yönetmen Leila Conners arasındaki ikinci işbirliği olan bu belgesel, Kuzey Kutbu’ndaki buzulların erimesinden doğan küresel felaket potansiyeline ilişkin endişe verici gerçekleri inceliyor. Dünyanın dört bir yanındaki “iklim tanıklarından” ve bilim adamlarının ağzından dinlediğimiz bu gerçekler, sadece eylemsizlik nedeniyle karşılaştığımız tehlikeyi açıklamakla kalmıyor, aynı zamanda karbon yakalama üzerine yapılan dünya çapındaki yeniliklere de bakıyor.

Seaspiracy, yönetmen Ali Tebrizi (2021)

Cowspiracy (2014) ile bir grup insana veganlığı ve vejeteryanlığı keşfetmeleri için ilham veren film yapımcıları, bu yeni uzun metrajlı belgesel ile odaklarını okyanusa çevirdi. İzleyiciler, okyanuslara yaptığımız kötü muameleyi çevreleyen bazı acı gerçekler ve istatistiklerle karşılaşmayı bekleyebilir. Sürdürülemez balıkçılık ve plastiklerin sulara karışmasından yıl boyunca ucuz deniz ürünleri sağlamak için kullanılan korkunç modern köleliğe kadar balıkçılığın kirli yüzünü ortaya çıkartan belgeseli, Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. 

 My Octopus Teacher, yönetmen James Reed ve Pippa Ehrlich (2020)

Domuzlar gibi, ahtapotlar da zekidir; ve domuzlar gibi, ahtapotlar da lezzetli tatlarıyla bilinir. Kafadanbacaklıları pek sevimli bulmuyor olabilirsiniz, ancak memleketi Güney Afrika kıyılarındaki bir ahtapotla özel bir ilişki kuran film yapımcısı ve dalgıç Craig Foster’ın bu sihirli belgeselini izledikten sonra fikrinizin değişeceğine emin olabilirsiniz. Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

2040, yönetmen Damon Gameau (2019)

Avustralyalı film yapımcısı Damon Gameau belgesel boyunca iklim felaketinin en kötü kıyamet sonrası sonuçlarının neler olabileceğini tartışmasına rağmen, şaşırtıcı bir şekilde, oldukça iyimser bir mizaca sahip. Kızı için daha iyi bir dünya yaratma arzusuyla motive olan yönetmen ve şarkıcı, en kötü senaryoların acımasız ayrıntılarını göz ardı etmemeyi seçiyor; bunun yerine filmini zaten var olan eko önlemleri savunmaya adıyor. Gameau, hayranlık uyandıran bir samimiyetle dünyayı tam anlamıyla kurtarabileceğimizi savunuyor. Amazon Prime ve YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

David Attenborough: A Life on our Planet, yönetmen Alastair Fothergill, Jonathan Hughes ve Keith Scholey (2020)

Sir David Attenborough’un Dünya’daki doksan yılını anlatan bu uzun metrajlı film büyük önem taşıyor. Onun, insan nüfusunun sürdürülemez artışını -ve beraberinde atmosferde biriken CO2 yüzdesinin artışını- dinlemek iç karartıcı olabilir, ama vermek istediği mesaj kesinlikle umutsuzluk değil. Attenborough, kaybettiklerimizin yasını tutmanın yanı sıra, değişim için neler yapabileceğimiz konusunda bilgece tavsiyelerde bulunuyor. Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. 


ÖNERİLEN