BALENCIAGA

BALENCIAGE AFTERWORLD: THE AGE OF TOMORROW

DENİZ AKKAYA

Balenciaga, bir moda markasının ilk ürettiği oyun olarak tarihe geçen Afterworld: The Age of Tomorrow adlı oyunu, çevrimiçi olarak 2021 sonbahar koleksiyonu ile birlikte yayınladı.

Mart ayında pandeminin tüm endüstrileri alt üst etmesinin ardından, moda haftaları da dijitalleşme yoluna girmişti. Gitgide dijitalleşen markalar, koleksiyonlarını sergilemek için de farklı yollara başvurdular. Burberry son koleksiyonunu canlı yayın platformu Twitch’de sergiledi ve bu hafta sonu Dior da Burberry’nin yolundan giderek, koleksiyonunu bu platformda sergileyecek. Louis Vuitton ise popüler oyun League of Legends için özel görünümler ve bir kupa kutusu tasarladı. Şimdi ise dijital çağa ayak uydurmak isteyen markalar arasına Balenciaga da katıldı.

Geçtiğimiz Pazar günü Balenciaga, bir moda markasının ilk ürettiği oyun olarak tarihe geçen Afterworld: The Age of Tomorrow adlı oyunu, çevrimiçi olarak 2021 sonbahar koleksiyonu ile birlikte yayınladı. Oyuncular, 2031 yılında post-apokaliptik bir Balenciaga mağazasından büyülü bir ormana, diğer tarafa ulaşmak için farklı bölgelerden geçerek bir “kahramanın yolculuğuna” çıkmaya davet ediliyor. Yol boyunca etkileyici detaylarla işlenmiş koleksiyondan farklı görünümlere sahip avatarlarla tanışıyorlar. Oyunun sitesinde sunulan lookbook’ta, her bir kıyafet arası geçiş yapılabiliyor, hareket ettirilebiliyor ve çok detaylı bir şekilde görüntülenebiliyor. Markanın kreatif direktörü Demna Gvasalia genellikle kavramları ve temel öğeleri yeniden ürettiği veya geliştirdiği için, bu yaklaşım moda yapmanın yeni bir yolu gibi geliyor.

BALENCIAGA
BALENCIAGA

Podyum sunumlarını çevre ve siyasi istikrarsızlığı eleştirmek için kullanan Gvasalia için distopik bir toplum fikri, pek de yeni değil. Demna, sistemi düzeltmemeye veya değiştirmemeye devam edersek gerçekliğimiz haline gelebilecek bir evreni yaratıcı bir şekilde deneyimlememize olanak sağlıyor. Balenciaga’nın 2021 sonbahar koleksiyonuna göz atmak ve “oynamak” isterseniz videogame.balenciaga.com’u ziyaret edebilirsiniz.


RECOMMENDED