BAGS: INSIDE OUT, GÜNDELİK VE SEMBOLİK OLARAK ÇANTALAR

GAMZE YEŞİLDAĞ

Bugüne kadar çantalar ile ilgili yapılmış en kapsamlı sergi Londra’daki V&A Museum’da, Bags: Inside Out.

Küratörlüğünü Dr. Lucia Savi’nin üstlendiği ve Studio MUTT tarafından tasarlanan sergi çantanın gündelik kullanımını, sembolik değerini ve yapım sürecini anlatan üç bölümden oluşuyor.

Toplam 300 çantanın görülebildiği sergide farklı dönemlere ve sembolik değere sahip çantalar var; müze envanterinden alınan 16.yy’a ait çantalar, Churchill’in kişisel mektuplarını taşıdığı evrak çantası, makyaj çantaları, askeri sırt çantaları ve son yılların ikonik tasarım çantaları gibi. Ayrıca serginin bütününe çantanın el işçiliği ve lüks elementlerinden ilham alınarak tasarlanmış detaylar ile mağaza vitrini biçiminde sergileme hakim.

Fotoğraf: Allan Grant

İki kattan oluşan serginin ilk katı çantanın gündelik hayattaki fonksiyonuna, taşıdığı farklı nesnelerle kazandığı farklı anlamlara odaklanıyor; kıyafet, para, makyaj, mektup, gaz maskesi… Çantanın kamuya açık sembolik rolü ve sahibi için temsil ettiği özel alanın vurgulandığı bölümde ünlüler ve elitler için tasarlanan çantalar, modellere isimleri verilen kadınlar ve tarihte sembol olan çantalar yer alıyor. Dairesel salonda bulunan 12 bölmenin kullanıldığı katta çantalar oluşturulan yarı transparan odalar içinde sergileniyor.

Çantanın kişisel yönüne odaklanan bölümden sonra şehirde dolaşma ve keşfetme hissinin hakim olduğu ikinci katta Paris’teki mağazaları ve üretim atölyelerini temsil eden binalar biçiminde odalar yer alıyor. İnovatif yöntemlerle üretilen özel çantaların da yer aldığı bu bölümde çantanın bir nesne olarak ortaya çıkış süreci anlatılıyor: Eskiz, numune, dikiş ve satış. Geçmiş bir serginin geri dönüşümü ile elde edilen 10 metre uzunluğundaki “üretici masası”, dünyaca ünlü markalar ve genç tasarımcılardan alınan eskizler, örnekler, aletler ve prototiplerle çanta yapımını anlatan bir enstalasyon olarak serginin önemli bir noktası.

Karl Lagerfeld’in şöyle söylemiş: “Lüks çantalar hayatınızı güzelleştirir, size hayal kurdurur, öz güven verir ve çevrenize iyi kazandığınızı gösterir.” Bu sergi de yüzyıllar içinde çantaların nasıl modanın en önemli ve mesaj veren parçalarından biri olduğunu ve sahibine ulaşana kadar hangi aşamalardan geçtiğini anlatıyor. Mulberry sponsorluğunda düzenlenen sergi 21 Eylül’e kadar V&A Museum’da görülebilir.


ÖNERİLEN