AZ AMA ÖZ: SKINIMALIZM

DENİZ AKKAYA

Uzun, 10 adımlı cilt bakımı rutinleri son yıllarda inanılmaz bir popülerlik kazanırken, şimdi yavaş yavaş hızlı tempolu hayatlarımıza geri döndüğümüze göre, insanlar daha yönetilebilir ve sürdürülebilir rutinlere yöneliyor.

Hal böyle olunca da son zamanlarda “skinmalizm” olarak bilinen yeni bir akım ortaya çıktı…

Gen Z’nin yükselişi ve TikTok’un inanılmaz derecede kapsamlı ve bilgilendirici cilt bakımı içeriğiyle -aka #SkinTok- cilt bakımı tüketici davranışı ve alışkanlıkları fazlasıyla değişti. 2021’in başlarındaki bir NPD raporu, tüketicilerin cilt minimalizmi veya skinimalism trendini benimseyerek rutinlerini düzene sokmasıyla İngiltere’de cilt bakımı satışlarında %23’lük bir düşüş olduğunu belirtti.

Birçok farklı serum ve yağ kullanmak ve 10 adımlık bir rutine sahip olmak yerine, az bakım gerektiren bir güzellik ritüeli için çok amaçlı ürünler kullanmak, daha çok başarmayı hedeflediğimiz sürdürülebilir ve “yavaş tüketim” yaşam yaklaşımına uygun olacaktır. Ayrıca, skinimalism’in kazandığı bu popülerlik, yalnızca cildinize ve genel sağlığınıza değil, aynı zamanda sevgili gezegenimize de fayda sağlayan son derece başarılı temiz güzellik hareketinin temel ilkesini yansıtıyor.

Tüketicilerin rutinlerini basitleştirmesi madalyonun sadece bir yüzü. Markalar ve laboratuvarlar, ürünlerdeki bileşenlerin sayısını azaltarak ve gereksiz olanları ortadan kaldırarak, formülasyonlarını revize ederek bu trende cevap vermeye çalışıyorlar. Malzeme tedarikçileri de kendi prototip formüllerinin içerik listelerini minimuma indirerek aynı şeyi yaptı. Yani skinimalism, cilt bakımının yeni ve çoook uzun süreler burada olacak bir dönemini işaret ediyor olabilir!


ÖNERİLEN