AYRILMAZ İKİLİ: SOKAK GİYİMİ VE SANATÇILAR

ALARA ALPAY

Giyiniş tarzımız genelde kişisel zevklerimize ve çevremize göre şekillenir. Ancak, çok uzun bir süredir, trendleri ve neredeyse popülerlik kazanan her şeyi ünlüler ve sanatçılar belirliyor.

Özellikle son 10 yılda daha önce hiç olmadığı kadar ivme kazanan sokak giyimi, adı üzerinde sokak kültürüne ait bir tarz. 90’lı yıllarda New York ve Los Angeles’ta ortaya çıkan tarzın ana ilhamı, hip-hop sanatçılarından ve grafiti kültüründen ortaya çıkıyor. Rapçiler ve ‘asi’lerin ortaya çıkardığı bu kültür, Japonya’da İngiltere’ye, dünyanın dört köşesine ulaşmış, hatta belki de en çok tercih edilen stil haline gelmiş durumda.

Peki bu kültürün bu kadar yaygınlaşmasının sebebi ne? Bu sorunun cevabı, diğer her trendin yükselişinin sebebiyle aynı: Sanatçılar ve ünlüler. 90’ların en ünlü sanatçıları, genellikle Nike, Adidas, Fila ve Champion gibi en ünlü spor markalarının ürünlerini üniformaları haline getirdi. Bunun sebebi özellikle rap ve hip-hop kültürünün sadece müzikten değil, yaşadıkları hayat tarzından oluşmasıydı, ve onlar da bu tarzlarını kıyafetlerle ifade ediyorlardı.

Günümüzde ise bu durum popülerliğini arttırarak devam etmekte. Nike, Adidas ve Puma, son yıllarda yaptıkları işbirlikleriyle adından sıkça bahsettiren markalar arasında. Bu işbirliklerini, sıradan spor giyim ürünlerinden farklı kılan şey, sanatçının müziğini ve kişiliğini çok başarılı bir şekilde yansıtıyor olmaları. Mesela sizce de Yeezy’nin, Kanye West’in kişisel zevkinin bir ürünü olduğu çok belli değil mi?

YEEZY x ADIDAS

YEEZY işbirliği hayatımıza eşi benzeri görülmemiş sneaker’lar girdi ve hızlı modanın da hemen kendine uyarladığı pastel ve kahve tonlardaki parçalar inanılmaz popülerlik kazandı. YEEZY’ye şuanki popülerliğini ve marka değerini kazandıran şey, markanın Boost model sneakerlar’ı oldu. İlk çıktığında bez bir ayakkabı için fazla pahalı olduğuna dair eleştiriler almış olsa da, YEEZY’nin getirdiği vizyon ve tarz çok hızlı bir şekilde sokak giyimine adapte oldu.

DRAKE x NIKE

Drake’in yeni albümü Certified Lover Boy için Nike’la yaptığı işbirliği ise, ‘DRAKE’ diye bağırıyor. Çünkü bu koleksiyonda kapüşonlu sweatshirt’ler, eşofman altları ve Drake’in üzerinden düşmeyen ürün; şişme mont bulunuyor. Drake’in hayalinin Nike ile işbirliği yapmak olduğunu öğrendiğimizden beri, bunun hem o ve hayranları için hem de sokak giyimi için ne kadar büyük bir anlam taşıdığını az çok tahmin edebiliyoruz.

BEYONCE X ADIDAS

Konu Beyoncé olunca, başarısız bir projeden bahsetmek imkansız oluyor. Herkesin bildiği IVY PARK, şimdiye kadar sokak giyimi kapsamında birbirinden farklı, bin bir çeşit ürünle karşımıza çıktı. Geçtiğimiz aylarda satışa çıkan yeni koleksiyon Icy Park ise birbirinden rahat, şık ve renkli parçalar içeriyor. Ivy Park’ın önemi sadece sokak giyimine sunduğu katkılarla da sınırlı değil. Adidas’la olan bu işbirliğin ana hedeflerinden bazıları, kadınların liderlikteki rolünü, fırsat eşitliğini ve güçlü yaratıcı taraflarını en iyi şekilde ortaya çıkarmak. Gerçekten “Thank God for Queen B!”

PUMA x FENTY

Bir süre gözlerden uzak durmuş olsa da Puma, Rihanna, Selena Gomez ve the Weeknd gibi sanatçılarla yaptığı işbirlikleri sayesinde sokak giyiminde adını yukarılara taşımayı başardı. Özellikle Fenty’nin ve Rihanna’nın artistik vizyonundan oluşan koleksiyonu, sokak giyimine oldukça iddialı parçalar kazandırdı. Özellikle ‘motorsport racing suit’ ve ceketi, kolay kolay unutulacak parçalar değil!

Bu sanatçıların sokak giyiminde öncü olmaları, müzik ve stilin neredeyse iç içe olduğunun başka bir göstergesi. Sanatçıların, yeteneklerini, vizyonlarını ve kişiliklerini sektörün önde gelen markalarıyla birlikte ileriye taşıması, sokak giyimi kültürünün artık değiştirilemez bir parçası!


RECOMMENDED