ARRESTED MOVEMENT

DENİZ AKKAYA

Son on yılda ‘beden-olumlama’, önemli bir kültürel diyalog haline geldi. İnsanlar sadece temsil edilmenin ne kadar önemli olduğunu tartışmakla kalmayıp, aynı zamanda medyadaki imajların kendi imajını ve dolayısıyla ruh sağlığını nasıl etkilediğini de tartıştılar.

Beden olumlama hakkındaki diyalogların çoğu, daha metalaştırılmış ve şüphesiz çok daha görünür olan kadın bedenlerine odaklanırken, erkek bedeni hakkında aynı diyalogları görmek pek mümkün olmuyor. Bu diyaloğun başlangıcı, özellikle queer erkekler açısından büyük önem taşımaktadır.

Yüzlerce hatta binlerce yıldır kadınların, toplum tarafından görünüşleri konusunda sert bir şekilde yargılandıkları doğru olsa da, bugün erkekler de tam olarak aynı sorundan muzdarip. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, dünyanın dört bir yanındaki erkekler amansız bir şekilde spor salonlarına akın ediyorlar ve bu, sadece formda ve sağlıklı kalma endişesinin ötesine geçmiş durumda. 

Erkekler her zaman belirli erkeklik normlarına uymak zorunda kaldılar. Erkeklerin, ne olursa olsun ağlamayan, kırılmayan ve kimseden yardım istemeyen bir tür “koruyucu” kalıbına sokulması da tabiki patriyarkinin bir sonucu. Patriyarkinin boyunduruğu altında, hiçbir duygusunu gösteremeden büyüyen erkek bireyler, 21. yüzyıla yepyeni bir terim de kazandırdı: toksik maskülenlik. 

Fotoğrafçı Anthony Patrick Manieri’nin Arrested Movement adlı fotoğraf serisi, toksik maskülenliği tiye alan nitelikte. Son yıllarda, beden olumlama bilinci etrafında bir diyalog oluşturma arzusu, medyada bir kadın meselesi olarak kabul edildi, ancak bu bir insan meselesidir.  Erkekler aynı diyaloğa dahil edilmelidir; kendimizi sevme ve kabul etme konusunda bütünsel bir diyalog oluşturmalı ve bununla birlikte sosyal bilincimizde de bir değişim yaratmalıyız.  

Moda ve portre fotoğrafçısı Anthony Patrick Manieri, müşterilerinin birçoğunun vücutlarından rahatsızlık duyduğunu ve çekimlerin sonunda gizlenmesi veya photoshoplanması gereken kısımlarından bahsettiklerini fark etti. Patrick zamanla, bu konuşmaların erkek modelleri ve müşterileri tarafından yapıldığını farketmiş. Televizyon, filmler, reklamlar ve sosyal medya sürekli olarak mükemmel görseller ve kişileri karşımıza çıkartıyor. Bu mecralarda gördüklerimiz, öz güvenimizde olumsuz etkilere neden oluyor, bize mükemmel olmadığımızı ve değişmemiz gerektiğini söylüyor. 

Arrested Movement, erkekler için beden olumlamayı kutlayan ve teşvik eden kapsayıcı bir farkındalık girişimi ve portre dizisidir. Manieri sette, kendilerini güçlendirilmiş hissetmelerini ve kendilerini özgürce ifade edebilmelerini önceliği haline getirmiş.

Bu harika fotoğraf serisine mutlaka göz atmanızı öneririz!


ÖNERİLEN