ANDİ GÁLDİ VİNKÓ: ANNELİĞİN GERÇEK YÜZÜ

DENİZ AKKAYA

Fotoğrafçı Andi Gáldi Vinkó hem bir anne hem de sanatçı olarak, anneliğin romantize edilmeyen taraflarını tüm gerçekliğiyle, yeni fotoğraf serisinde gözler önüne seriyor.

Macar fotoğrafçı Andi Galdi Vinko, “Sorry I gave birth I disappeared but now I’m back” adlı fotoğraf serisinde anneliği kendi kişisel deneyimlerinden başlayarak yansıtıyor. Çalışmaları, hamile kadınların – çoğu arkadaşlarının – eşlerinin yeni doğanları ile portrelerini, emziren yorgun kadınları ve kadın bedenlerinin değişiminin bir birleşimini içeriyor. Amaç, bir bebeğin doğumunun neden olduğu aksaklıkları, özellikle de annenin hayatını mümkün olduğunca gerçekçi bir şekilde göstermektir. Doğum sırasında hissedilen acı, bir aileyi ve özellikle de bir anneyi neyin beklediğinin sadece bir göstergesidir.

Andi Gáldi Vinkó serisi hakkında:

“Doğum yaptığımdan beri, bir çocuğum olduğu için aynı kişi değilim. Büyüdüğüm ya da hayatın anlamını farklı bir şekilde düşündüğüm için değil, ama bir şekilde daha önce hiç sevmediğim kadar çok sevdiğim bu küçük insan olduğu için. Kendimden daha çok. Sanatımdan daha çok. Tekrar kendime nasıl inanacağım? Bir şeyler yaratmanın anlamında ya da bir anlam yaratırken… Devam eden ve her zaman devam edecek olan bu seri, olmak, anlamak ve hatırlamak ile ilgili. Bir zamanlar çok önemli görünen tüm o şeyleri unutmamaya çalışmak… Ama her şeyi bildiğinizi düşündüğünüz anda başka bir meydan okuma ortaya çıkıyor. Annelik kadar evrensel bir şey nasıl bu kadar yalnız hissettirebilir? Neden hepimiz bunu yaşamak zorundayız ve yaşanan zorlukların nasıl bir cevabı yok? Vücudumuz, hormonlarımız, düşüncelerimiz, arkadaşlarımız, aşklarımız ne olacak? Kariyerlerimiz, evlerimiz, bulaşıklarımız, çamaşırlarımız, cinsel arzularımız. Özgürlüğümüze, duşlarımıza, uyku saatlerimize ne oldu? Anne olmayı seviyorum. Aynı zamanda bir sanatçı olmayı da,” diyor.


ÖNERİLEN