AMEN BREAK: LOUIS VUITTON MEN’S SS22 FASHION SHOW

DENİZ AKKAYA

Virgil Abloh, yeni Louis Vuitton koleksiyonunu, farklı referansları iletimin gücüne dair bir hikayeye dönüştürdüğü “Amen Break” adlı bir kısa filmle sundu.

Louis Vuitton İlkbahar-Yaz 2022 Erkek Koleksiyonu filmi Amen Break’in geniş kreatif kadrosunda GZA, Goldie, Saul Williams, Issa Perica, Caleb Femi, JIM JOE, Kandis Williams, Thelma Buabeng, Octavia Burgel, Lupe Fiasco, Julian Eugene Tsukasa Williams, Damian Eugene Nagisa Williams, Shabaka Hutchings ve Malik Le Nost yer alıyor.

Mahfuz Sultan’ın yönettiği film, aktarım fikirlerini araştırıyor: bir şeyin insandan diğerine geçmesi, nesiller boyunca değişim dalgalarını harekete geçirme ve başkalarının hayatlarını etkileme eylemi.

Amen Break, bir kayıpla yolları kesişen baba ve oğulun, diğer tarafa bir mesaj iletmek için rüya dünyasını geçmelerinin hikayesini anlatıyor. Film, hayatın destekleyici figürlerini gözlemliyor: Bir yola baş koyanlar ve onların geçişini daha az zor hale getirmek için yola çıkanlar; başkalarının geleceği için savaşan, sınırları kıran ve arketipsel kavramları ortadan kaldıran kişiler.

Amen Break, elektronik müziğin ve hip hop’un aynı yumurtadan ikizler gibi çıkıp dünyanın her yerine sızdığı siyah sanat ve kültüründe tarihi bir anı yansıtıyor: Siyah sanat ve kültüründe elektronik müzik ve hip hop’un aynı yumurtadan ikizler gibi çıkıp dünyanın her yerine sızdığı an.

Filmin anlatımı, 1970’lerin ve 80’lerin çete kavgaları arasında Chicago’nun güney yakasında büyüyen Amerikalı sanatçı ve rapçi Lupe Fiasco’nun öyküsünün soyut bir yorumudur. Bölgedeki gençlere başka bir çıkış yolu sunmaya kararlı olan Fiasco’nun Afrikalı bir davulcu ve Black Panther Partisi üyesi olan babası, alternatif bir yol olarak dövüş sanatları çalışmaları düzenledi. Dövüş sanatlarının felsefi değerlerini soruna bir çözüm olarak kullanan Fiasco, barış, anlayış ve güçlenme fikirleri olan bir nesil çocuğu etkiledi.


ÖNERİLEN