ALTERNATİF SUNUM: MODA FİLMLERİ

DENİZ AKKAYA

Bu sezon podyumların boş kalması, iyi sonuçlar da doğurdu: tasarımcılar, gerçek hayatta çekilmesi imkansız olan dijital sunumlarla hayal güçlerinin çılgına dönmesine izin verdiler.

GMBH

GmbH modayı ırk, güzellik ve marjinalleşmiş toplulukların mücadeleleri hakkında diyalog başlatmak için bir platform olarak kullanma prensibine dayanan bir marka. GmbH 2021 İlkbahar koleksiyonunu, modanın progresif bir güç olabileceğini gösteren 3 projede sunmaya karar verdi.

GmbH, Paris Moda Haftası’nın resmi programının bir parçası olarak gösterilecek, sanatçı Lars Laumann ve aktivist ve mimar Eddie Esmail’in bir çalışmasını sundu. ‘Kuzeye göç mevsimi’ filminin müziği Cecilia Lopez tarafından bestelendi.

MUGLER

Bu sezon podyumların boş kalması, iyi sonuçlar da doğurdu: tasarımcılar, gerçek hayatta çekilmesi imkansız olan dijital sunumlarla hayal güçlerinin çılgına dönmesine izin verdiler.

Bella Hadid’in yaldızlı bir Pegasus şeklinde Paris Operasının çatısından uçtuğunu başka nasıl görebilirdik? Modelin avatarı, Mugler’in sanat yönetmeni Casey Cadwallader’ın bahar koleksiyonu için bir teaser olarak tanıttığı kısa filmin bir parçası.

Yarı moda filmi, yarı müzik videosu ve kısmen bir macera, markanın “gör ve al” iş modeline geçişine işaret ediyor; filmin yayınlanmasının hemen ardından koleksiyon Londra’daki Selfridges, Tokyo’daki GR8 ayrıca Ssense ve LuisaViaRoma’da satışa çıktı. Üç dakikalık video markanın “tüm cinsiyetler, tüm ırklar, tüm bedenler” söylemine uyar nitelikte.

SAINT LAURENT

 Uçsuz bucaksız bir çöldeki kum tepelerinin üzerinde, masmavi ve bulutsuz gökyüzünün altında bir podyum… Anthony Vaccarello Yaz 2021 koleksiyonunu sergilemek için çölü seçerek; izleyenlere izolasyon ve uzak diyarlara seyahate duyulan özlemi bir kez daha hatırlattı.   “Dünyada olup biten her şey göz önüne alındığında, daha yumuşak ve sıcacık bir şeyler yapmak istedim. Ve ben daha önce hiç ‘rahat’ bir şeyler yapmadım.” ‘Rahat’a ulaşmak için Saint Laurent arşivlerine bakan Vaccarello, 1968’deki akışkan stiller ve rahat kesimlerle karşılaştı.

Saint Laurent 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyon parçaları, çölde çekilen kısa bir filmde, kum tepelerinin üzerinde Paris podyumlarını aratmayacak şekilde sergilendi.

Koleksiyon, bol tüylü, yumuşak şekilli ve şeffaf dökümleriyle, sade ve kadınsıydı. Yaratıcı yönetmen Anthony Vaccarello’ya göre, tasarımlar son 12 ayın kaotik olayları için bir merhem olarak hizmet edecek olan “huzurun” yerinden geliyor. “Olayların özüne odaklanmak istedim. Kasvetli ya da ağır bir şey istemedim.” diyor Vaccarello. 10 dakikalık film, koleksiyonun genel havası ile birleştirildi ve izleyicilere, rüya gibi bir kaçış sundu! Vaccarello,” çöl, bana göre, huzura, açık alana, daha yavaş bir ritime duyulan özlemi sembolize ediyor ” dedi.

CHARLOTTE KNOWLES

Knowles’ın hayran olduğu kadınların yer aldığı film, iyimserlik özlemini ortaya koyuyor. Dönen bir platformda üzerindeki kadınlar, moda endüstrisinin sürekli doğasını yansıtırken, çiçeklerin yaşam döngüleri boyuncaki görüntüleri aralara serpiştiriliyor ve yeniden doğuşun mümkün olduğu mesajı veriliyor.

Pandeminin moda endüstrisinin geleceğini iyice bulanıklaştırdığı bu dönemde Charlotte Knowles, ortağı Alexandre Arsenault ile birlikte, umut dolu yeni koleksiyonları PETALS’ı, Londra doğumlu fotoğrafçı ve yönetmen Harley Weir’in çektiği kısa bir filmle dijital olarak sundular.

BALENCIAGA

Balenciaga kıyafetli bireyler, BFRND’nin Corey Hart’ın “Sunglasses at Night” adlı şarkısını dinlerken fiziksel moda haftası şovlarının yokluğunda, karanlık Paris sokaklarına çıkıyor. Walter Stern’ün yönetmenliğini yaptığı müzik videosunda, güneş gözlüklü insanlar terkedilmiş Paris sokaklarında yürüyor. Podyumların yerini, kaldırımlar alacak gibi duruyor! Geçen sezon Balenciaga, iklim değişikliğinden sonra dünyanın neye benzeyeceğini göstermişti. 2021 Pre-Yaz koleksiyonu için Demna Gvsalia bizleri, günümüzün acı gerçekliğine geri getirdi. Koleksiyon, Rue de Rivoli ve Pont Alexandre III gibi Paris’teki çeşitli ikonik yerlerde ve eski arka sokaklar ve beton bir tünel gibi daha esrarengiz yerlerde çekildi.

GUCCI

Alessandro Michele Mayıs ayında, artık markanın koleksiyonlarını kadın ve erkek şeklinde ayırmayacağını ve senelik defile sayısını 5’ten 2’ye düşürdüklerini açıklamıştı. Bu karar ile ilgili Michele, “Bu karmaşık sistemin yeniden doğabilmesi için, nefes almaya ihtiyacı var” demişti.

Bu karar, Gucci’nin Milano Moda Haftası’nda sınırlı bir zaman dilimine girmeye çalışmak yerine, istediği her şeyi, istediği zaman, istediği uzunlukta yapmasına olanak tanıdı. Bir nevi kendi moda haftasını düzenleyen Gucci, “GucciFest” adını verdikleri 7 günlük bir film festivali ile koleksiyonunu sundu. Uverture of Something That Never Ended adlı mini seri için Michele, yönetmen Gus Van Sant ile birlikte çalıştı.

GucciFest.com‘da bölümlerin tamamını izleyebilirsiniz.

MARNI

Marni’nin Kreatif Direktörü Francesco Risso, yılın tahmin edilemeyen doğasını, sürpriz unsurunu kucaklayan bir tür görsel deney ile anlatmaya karar verdi. MARNIFESTO adlı kısa filmde Francesco, Telfar’ın Kreatif Direktörü Babak Radboy ile birlikte çalıştı.

Sosyal mesafe kurallarının uygulandığı bir canlı yayın ile sunulan projede izleyiciler, koleksiyon parçalarını taşıyan 50 modelin telefon kameraları sayesinde şehirde gezinti deneyimine dahil edildi. Moda endüstrisi, son yıllarda modelleri objeleştiren doğasından dolayı sürekli olarak eleştiriliyordu. Ancak, MARNIFESTO’da bu kavram tamamen ortadan kalkıyor. Marka tüm modelleri bireysel ve işbirlikçi olarak projeye dahil etmek istediği için, proje boyunca modellere kameralarını kullanımlarında ful kreatif özgürlük vermiş.


RECOMMENDED