ADIM ADIM CİLT BAKIMI: TONİK

DENİZ AKKAYA

Tonik tam olarak ne işe yarar? İster cilt bakımı meraklısı olun, ister çaylak, toniğin cilt bakımı rutininizde mutlaka olması gereken bir adım olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak işin aslı tam olarak böyle değil.

Kimileri için tonik, rutinlerinde sabah akşam kullandıkları vazgeçilmez bir adımdır. Kimileri için ise yalnızca kuruluk veya akne problemi çektiklerinde kullanmayı düşündükleri, çok da gerekli olmayan bir adım. Toniğin ne olduğunu, cilt tipine göre yararlarını ve tüm cilt bakım ürünlerinizi nasıl doğru bir şekilde uygulamanız gerektiğine kadar bilmeniz gereken her şeyi sizin için yazdık:

 

Tonik nedir?

Bazılarımız için tonik, rutinimizin ikince adımı ve elimiz ona istemsizce uzanıyor. Peki neden bazıları için oldukça önemsiz bir adım? Çünkü piyasaya sürülen ilk tonikler, cildi oldukça kurutucu özelliklere sahipti ve bu nedenle dermatolojide tartışmalı bir konu haline geldi. İlk tonikler, ciltteki tüm yağı yok eden, tahrişe, iltihaplanmaya ve kuruluğa neden olan ve hatta egzama, keratoz pilaris, akne ve rosacea gibi bazı cilt problemlerini arttıran, ağır içerikler olaran alkol ve hamamelis içeriyordu. Ancak toniklerin bu eski halinden eser yok şimdi! Günümüzdeki çoğu tonik hyalüronik asit, aloe vera ve papatya gibi nemlendirici bileşenlerle, cildi besler ve onarır.

Hangi cilt tipi için hangi tonik?

Kuru bir cilde sahipseniz, toniğinizde aramanız gereken iki içerik var: hyalüronik asit ve gliserin. Hyaluronik asit, susuz kalmış cildi nemlendirir, gliserin ise havadaki nemi çekerek cildi nemlendirmeye yardımcı olan bir nemlendiricidir.

Yağlı ve akne eğilimli ciltler ise kesinlikle çay ağacı yağı ve salisilik asit içeren toniklere yönelmeliler. Bu içerikler, akne ile savaşmada çok güçlü oldukları için ciltteki yağı dengesini düzenler ve izlerin solmasını sağlarlar.

Nasıl kullanılır?

Tonikleri, yeni yıkanmış yüzünüze pamuk ile veya elinize bir miktar alara tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz. Diğer adıma geçmeden önce de 30 saniye kadar bekleyip, ürünün cilde nüfuz etmesine izin vermekte de fayda var.

Toniğin faydaları nelerdir?

Toniklerin gelişmiş işlevselliği göz önüne alındığında, spesifik bir cilt sorunu için güçlü sonuçlar arıyorsanız, bunları cilt bakımı rutininize dahil etmenin birçok yolu vardır. Doğru tonik oyunun kurallarını değiştirebilir: yağlılığı iyileştirmeye, sivilcelerle savaşmaya, gözenekleri küçültmeye, cilt dokusunu düzeltmeye ve cildin parlaklığını artırmaya yardımcı olabilir.

Ancak yağlı temizleyicilerin yüzünüzde bıraktığı histen hoşlanmıyorsanız, tonik tam size göre bir tercih olabilir. Birçok toner, formülü dengelemek için nemlendirici bileşenlerin bir karışımını içerir, böylece cilt bariyerinizi inceltmez.

Hala toniği rutininize dahil etmekte kararsızsanız, cilt bakımının çok kişisel bir şey olduğunu ve bu adımın her rutin için %100 gerekli olmadığını bir kez daha hatırlatmış olalım. Bununla birlikte, tonik, diğer cilt bakım ürünlerinizin faydalarını artırmaya yardımcı olmak için rutininize dahil edebileceğiniz kolay bir üründür. Az çaba ile çok faydasını göreceğiniz bir ürün 🙂


RECOMMENDED