ADIDAS BY STELLA MCCARTNEY

DENİZ AKKAYA

2021 İlkbahar Yaz Adidas by Stella McCartney koleksiyonu, gelecek neslin gözünden dünyaya ve çevreye bir övgü niteliğinde. Sokak sporlarından ilham alan ilk koleksiyon Futureplayground, hem de aktivistler tarafından anlatılıyor!

Modern silüetlerle sokak sporlarından ilham alan, baskılarla zenginleştirilmiş etkileyici koleksiyonun kreatif direktörlüğü Netti Hurley, Monika Mogi ve Anna Pollock tarafından üstlenildi ve sanatçılar; koleksiyona hayat vermek için Lourdes Leon gibi aktivistler ile birlikte çalıştı. İlk kez, kreatif direktörlük, dünyayı şekillendirmek ve ilham vermek isteyen bir grup yetenekli kadın yönetmen ve aktiviste bırakıldı.

Çevresel etkisine derinlemesine önem veren bir nesil için üretilen koleksiyon, plastik atıkları sona erdirmek için adidas ve Stella McCartney arasındaki işbirliğinin uzun vadeli hedefinin bir parçası olarak sürdürülebilirliğe odaklanıyor. Tam da etik değerlere olan bağlılığı ve tasarımdan mağaza uygulamalarına ve ürün üretimine kadar daha sürdürülebilir hale gelmenin yenilikçi yollarını sürekli olarak keşfetmesiyle bilinen Stella McCartney’den beklenecek bir işbirliği doğrusu!

Futureplayground Dünya’dan, sokak sporlarından ve kadın kaykay takımlarından esinleniyor; cesur ve etkileyici baskılar, oversize ceketler ve eşofman altları, yüksek belli diz boyu şortlar ve uzun kollu body’ler ile modern silüetlerden oluşuyor.

Monika Mogi büyüleyici görüntülerle güçlü ve benzersiz kişilikleri normalleştirme ihtiyacını ifade ettiği Japonya’da; organik ve sürdürülebilir tarım konusunda tutkulu Yuri Hibon ve 2012 Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan okçu Ren Hayakawa’yı görüntülüyor.

Yuri doğayı, düşünmek ve öz farkındalığı arttırmak için bir alan olarak nasıl kullandığını paylaşırken, Ren özgüvenini yönlendirmek ve performansını artırmak için etrafındaki çevrenin enerjisini nasıl kullandığını gösteriyor.

Yönetmen Netti Hurley, hassas ve samimi bir şekilde kendi neslinin hikayelerini paylaşıyor; sevgi ve eşitlik tutkularını sanat yoluyla paylaşan bir çift sanatçı ve aktivist ile çalışıyor.

Ruh sağlığı ve BIPOC (black, indigenous, person of color) topluluğunda proaktif bir sese sahip Georgia Moot, hareketin dengesini ve refahını korumasına nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

New York City perspektifi, gençlik kültürünü araştıran ve onu çok yönlü bir mercekle yakalayan yönetmen Anna Pollock tarafından hayata geçirildi ve Stella McCartney’nin 2020 Sonbahar Kış adidas kampanyasında da yer alan çevre akivisti ve feminist Lourdes Leon’u ve genç kadın hakları aktivisti Akili King’i seçti.  Kampanyada bir araya gelerek, dansı bireyselliğin ve topluluk gücünün cesur ve ham bir ifadesi olarak kullanıyorlar.

Stella McCartney koleksiyon ile ilgili:

“Bugün gençler yaratıcı fikirlerle dolu ve inanılmaz enerjiye sahipler, bu yüzden onlara çalışmalarını ve vizyonlarını paylaşma fırsatı vermenin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Hepimiz bundan çok şey öğrenebiliriz. Bu bilinçli kampanyayı hayata geçiren dünyanın dört bir yanından yönetmenler ve oyuncular, hem geçmişleri hem de inançları bakımından inanılmaz derecede çeşitlidir.  Her bir bireyin gezegeni veya toplumunu kendi yöntemleriyle korumak için nasıl çalıştığını ve her birinin koleksiyonu, çevrelerini kutlayan bağlamlarda nasıl yorumladığını görmeyi seviyorum.”


ÖNERİLEN