ABBA’NIN İKONİK DÖNÜŞÜ

DENİZ AKKAYA

Bu ayın başlarında ABBA, “Voyage” adlı yeni albümü ile 40 yıl sonra müziğe geri döndü!

Büyürken çoğumuz gençliğimizi etkileyen ve çocukluktan yetişkinliğe kadar deneyimlerimizi şekillendirmeye yardımcı olan insanları, yerleri ve şeyleri hatırlarız. Birçoğu için bu etkilerden biri müziktir. 1970’lerin ikonik İsveçli pop grubu, Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson ve Anni Frid Lyngstad listelerde zirveye yerleşti ve ikonik parçalar yarattı. 1974’te Brighton’da Eurovision’u hit şarkı ‘Waterloo’ ile kazanmasıyla tanınan grup, nesiller boyu hayranlara ilham verdi. Bir aidiyet ve topluluk duygusu sağlayarak her zaman milyonlarca insanla anlamlı bir şekilde bağlantı kurmayı başardılar. 

1973 ve 1981 yılları arasında, şarkıcı Agnetha Faltskog ve Anni-Frid Lyngstad’ın da yer aldığı dörtlü, Billboard’un Hot 100 listesine yerleşmiş 20 hit, titizlikle hazırlanmış melodiler, armoniler ve dizelerle dolu sekiz stüdyo albümü çıkardı; on milyonlarca albüm sattı ve dünyanın dört bir yanına yayılan tutkulu bir hayran kitlesi oluşturdu.

Etkisinin sayılarla ölçülmesi imkansız grup, aynı zamanda teknoloji ve şarkılarının kullanımı ile risk almasıyla biliniyordu. 1970’lerin ortalarından başlayarak, çoğu Lasse Hallstrom tarafından yönetilen günümüzde müzik videoları olarak adlandırdığımız ayrıntılı tanıtım mini filmleri yayınladılar. 1981 albümü “The Visitor”, genellikle kompakt disk olarak satılan ilk albüm olarak kabul edilir. Hayat ve aşk hakkında güzel yazılmış baladlar ve insanları dans pistinde özgürleştiren unutulmaz pop benzeri disko melodileriyle, insanların müziklerini sevmelerine şaşmamalı. Grubun en ünlü şarkıları arasındaThe Winner Takes It All, Take a Chance On Me, Dancing Queen, One of Us, Super Trouper ve Mamma Mia yer alıyor. 1999 hit şarkısı “Mamma Mia!” grubun hit parçalarını alakasız bir olay örgüsüyle eşleştirerek, bize Meryl Streep’in “Dancing Queen”i seslendirdiği iki film uyarlamasını doğurdu.

Ayrılıklarından 40 yıl sonra bile hala şarkılarını her yerde duymak mümkün olan ikonik grubun efsanevi mirası daha nice nesilleri etkileyecek gibi duruyor. Grup, Eylül ayında yaptığı açıklamada, “1982 baharında verdiğimiz aranın sona ermesi gerektiğine karar verdik” dedi. Açıklama, tüm dünyada bir fırtına etkisi yarattı.

Yeni albümleri “Voyage” müziğe muzaffer dönüşleri ve hayran kitlelerine bir hediye. Albüm, tür ve mesaj bakımından farklılık gösteren 10 şarkıdan oluşuyor, ancak hepsi tutarlı bir şekilde ABBA. Yeni albümlerinde bir Noel şarkısı bile var! Dile kolay 40 sene grup üyelerini yaşlandırmış olabilir ancak sözlerinin ve şarkıların kalitesi hala olağanüstü!


ÖNERİLEN