90’LAR MODA İLHAMI: FRIENDS

DENİZ AKKAYA

27 Mayıs’ta yayınlanacak reunion özel bölümünü beklerken, dizinin 10 sezon boyunca sergilediği görünümleri incelemeden geçemedik…

Aylarca süren söylentilerden sonra, geçen hafta Friends oyuncularının yeniden bir araya geldiği ve reunion şovunun bu ayın sonunda yayınlanacağı doğrulandı. Sitcom’un 25. yıldönümünü kutlamak için, Friends yıldızlarının hepsi bir araya gelecek; Rachel, Phoebe, Monica, Joey, Chandler ve Ross’u seneler sonra tekrar bir arada göreceğiz! “The One Where They Get Back Together” adlı reunion bölümü, 27 Mayıs’ta HBO Max’de yayınlanacak.

Eğer bizim gibiyseniz ve on milyonuncu kez eski bölümleri yeniden izlemeye başladıysanız, muhtemelen gözünüzü Rachel Green’in görünümlerinden alamamışsınızdır! Dizide genel olarak görünümleriyle, en çok Rachel Green karakteriyle Jennifer Aniston öne çıksa da aslında her karakterin günümüze yansımalarını görmek mümkün. Diziyi tekrar izlemeye başladığınız ilk anda karakterlerin tarzlarını, TikTok’ta geçireceğiniz 10 dakika içerisinde göreceğinizi fark ediyorsunuz. Hayvan baskılı, rengarenk, oversized parçalar; mom jean’ler, deri pantalonlar….

Friends’in 9 sezonunu gözden geçirirken, modası geçmiş cinsiyet rollerinden ve bayat espirilerden çok daha fazlası göze çarpıyor… büyük bir moda ilhamı.  Dizi, yayında olduğu dönemin modasını inkâr edilemez bir şekilde etkilemiş ve bunun etkileri şu an günümüze de yansımaktadır. 90’ların başında geçen dizinin gardıropu, günümüz moda dünyasında hararetle yeniden yakalamaya çalıştığımız dönemin ruh halini tam olarak yansıtıyor. Bol silüetler, nötr tonlar ve trikolar merkez sahneye çıkarak, günlük stil ilhamı için bir hazine oluyor.

Moda alanında çalışan Rachel olsa da dizinin erkeklerinin de ondan aşağı kalır bir yanı yok. Ross, Joey ve Chandler neredeyse yirmi yıldır hâlâ taklit etmeye çalıştığımız rahat ve zahmetsiz stilin mükemmel dengesini her zaman yakaladılar.

Chandler’ın süveter yeleklerine ve büyük beden gömlekliklere olan tutkusu, Ross’un kot pantolonları ve ayakkabıları ve Joey’nin klasik spor formaları ve katmanlı görünümleri ile Friends’in erkekleri de birer gardırop ilhamı.

Monica’yı dizinin ilk sezonlarında, genelde mom jean, dar üstler ve oversized oduncu gömleklerden oluşan, daha androjen bir tarzla görüyoruz. Monica, az ama öz, basit ve seksi tarzıyla tam olarak 90’ların cool kızı!

Rachel ise özellikle iş kıyafetlerini görmeye doyamadığımız bir karakter. Mini etek ve deri çizme ilhamı için bu karakterden başka birine gitmeye gerek yok!

Phoebe ise dizide, bugün hala izlemeye doyamadığımız, tuhaf, benzersiz bir gardıroba sahip. Phoebe hepimizin hayatında olması gereken tuhaf tip ve dizi boyunca tarzı en tutarlı kalan karakter diyebiliriz. Eğlenceli, hippi tarza sahip Phoebe’yi her zaman rengarenk, oversized paltolar, uzun elbiseler ve hırkalar ile görüyoruz.  Görünümlerini her zaman birçok yüzük ve saç tokası ile tamamlayan Phoebe, modern adıyla boho-chic tarzının kelime anlamı diyebiliriz.

Friends, izleyicileri TV tarihinin en komik esprilerinden bazılarıyla kutsamanın yanı sıra bizlere sayısız unutulmaz moda anı da yaşattı; bunlardan bazıları, slip elbiseler ve normcore denim… Modanın merkez üssü New York City’de, alışılmadık derecede büyük dairelerde yaşayan altı arkadaş, bugün bile gardırop seçimlerimize ilham verebilir. Belki bu, 90’lı yılların unutulmuş parçalarını yeniden giymek için dolabınızı kazmanız için size ilham verir ya da en azından mom jeanlerin ve scrunchilerin geri dönüşünü anlamanızı sağlar.


RECOMMENDED