70’LER YAZI GERİ DÖNÜŞÜ: PSİKEDELİK VE KROŞE

DENİZ AKKAYA

Havaların ısınmasıyla, en hafif parçalarımızı ve en önemlisi mayolarımızı tozlu raflardan çıkartma zamanı geldi. Pandeminin etkisinin azalmasıyla, bir buçuk senedir giyemediğimiz her şeyi giyme vakti artık!

Mevsimlerden yaz olabilir ama, kroşenin kış aylarıyla birlikte hayatımızdan ayrılmaya hiç de niyeti yok gibi. Bir zamanların ilginç hobisi, sosyal medyayı ve podyumları ele geçirerek bu senenin en trend parçalarından biri haline geldi.

İtalyan tasarımcı Emilio Pucci’nin 60’larda tanıttığı Pucci baskısı, doğal olarak bu sezon aklınıza gelebilecek her parçada görülür oldu. “Baskı prensi” olarak anılan ve adaşı markası, ipek tasarımlarında görülen soyut şekiller ve sürekli değişen renklerle hızla ünlendi. Psikedelik baskılar, saçaklar, çan kollar, psikedelik baskılar- 70’lerin moda trendleriyle ilgili her şey, bir neslin kendilerini her zamankinden daha yüksek sesle ve daha canlı bir şekilde ifade etme ihtiyacını dile getiriyor. Çalkantılı 60’lardan sonra, ‘Me Decade’ denen moda ikonları, markaları ve tüketicileri, zamanın asi ruhuna görsel bir kimlik getirmek için eklektik, folklorik ve cinsiyetten bağımsız parçaları kucaklayarak yerleşik normlardan uzaklaştılar. Şimdi de bizler çok benzer bir dönemden geçiyor; “intikam alışverişi” yoluyla kendimizi pandeminin kısıtlamalardan kurtarıyoruz ve moda yoluyla bir özgürlük duygusu buluyoruz. 

Gen Z’nin TikTok’ta korkusuzca yansıttıkları kişilikleri ve tarzlarının etkisiyle Bella Hadid gibi ünlülerin kıyafetlerinde bu yazın iyimserliğini benimsemesiyle, sokak giyiminden mayolara kadar her şeyde 70’lerin ikonik görünümlerinin yeniden canlandığını görüyoruz.

Gen Z’nin ruhunun yansımalarını 70’ler etkisiyle Raf Simons, Tom Ford ve Gabriela Hearst gibi markaların 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarında yer alan renkli, psikedelik ve kalideskopik desenli parçalarında gördük. Sadece yüksek moda alanına değil, aynı zamanda sosyal medyayı ele geçiren 70’lerin kıvrımlı çizgilerinin ve renk patlamalarının bu en son yeniden canlanması, bu sezonun mayolarında da kendini açıkça ortaya koydu. 


RECOMMENDED