2023 İLKBAHAR/YAZ MODA HAFTASINA MOWALOLA DAMGASI

DENİZ AKKAYA

Mowalola, yeni koleksiyonu ve New Balance işbirliği duyurusu ile podyuma geri dönüyor…

2017 yılında Central Saint Martins’den mezun olduktan sonra, Londra merkezli Nijeryalı tasarımcı Mowalola Ogunlesi’yi ilk olarak imza şapkalarıyla tanıdık. Ardından 2020’de Kim Kardashian ve Kanye West Gap x Yeezy koleksiyonu için Mowalola’yı kreatif direktör olarak görevlendirdiğinde adından daha sık sık bahsedeceğimizi anlamıştık. Şimdi Paris Moda Haftası’nda çıkışını yapan tasarımcı, markasına tamamen odaklanmaya hazır olduğunu ve yeniden markalaşma sürecinde olduklarından bahsetti. “Artık markamın arkasında kocaman bir takım var. Bu markayı, kreatif olarak ne kadar ileriye taşıyabileceğimiz konusunda heyecanlıyım,” dedi BoF‘a verdiği bir röportajda.

Mowalola, Summer 2023
Mowalola, Summer 2023

3 senelik bir aranın ardından gelen çıkış koleksiyonunun başlığı, “Burglarwear” (Hırsızgiyim) idi. Koleksiyon, çalma eyleminden ilhamını alıyor ve seksapalitesi yüksek birçok sembolik parçadan oluşuyor. Tasarımcı Mowalola Ogunlesi, koleksiyonun motivasyonunun, soygunculardan beyaz yakalı bankacılara kadar her türden suçluyu bir araya getirmesi ve hırsız/suçlu olmanın bir ruh hali olmasından geldiğini belirtti.

Mowalola, Summer 2023
Mowalola, Summer 2023

Mowalola’nın podyumunda beyaz yakalı bankacılar, papazlar ve Lagos çevrimiçi dolandırıcıları (“Yahoo çocukları” olarak da bilinir) gibi karakterlerin benzer bir zemini paylaştığı görülüyor, çünkü tasarımcı çalma eyleminin altında yatan sebepten ilham alıyor. Karakterler, kendilerine ait olanı alma konusunda kendini beğenmiş bir tavır sergiliyorlar, bu da kıyafetlere pişmanlık duygusunun eksikliğiyle birlikte yansıyor.

Mowalola, Summer 2023

Koleksiyonda temsil edilen tek kural çiğneyenler gerçek hayattaki suçlular değil; Parlak kırmızı ve sarı tonlar ile geometrik tişört logolarıyla, çizgi roman kötü adamlarına ince bir gönderme de yapılıyor.


ÖNERİLEN