2023 İLKBAHAR/ YAZ ERKEK MODA HAFTASI: ÖZET

DENİZ AKKAYA

Loewe’nin yeşeren parçalarından, Mowalola’nın çıkış koleksiyonuna kadar 2023 İlkbahar/Yaz erkek moda haftası yine hayal kırıklığına uğratmadı!

Rick Owens

Rick Owens, İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonunu Paris Moda Haftası dahiline Palais de Tokyo’da sundu. Ptolemaic Horus Tapınağı’nın bulunduğu yer olan “EDFU” başlıklı koleksiyon, tasarımcının Mısır’a son ziyaretinden ilham alıyor. Yaratıcılarının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen Mısır’ın kültürel estetiğinin binlerce yıldır devam eden hareketinden ilham alan Owens, moda alanında kendi sınırlarını belirlemeye devam ediyor.

Dries Van Noten

Dries Van Noten, Paris Moda Haftası kapsamında SS23 koleksiyonunu sundu. ‘Olağandışı zarafet’ öncülüyle başlayan bu sezon, serserilik ve şehvet duygusuyla aşılanmış klasik terziliğe odaklanıyor.

Dior

Koleksiyon, çiçek desenli kazaklar ve Dior Saddle çantası gibi klasik parçalar için yumuşak toprak tonları dahil olmak üzere ilhamını doğadan alıyor. Evin ikonik amblemi, karavan su şişesi gibi aksesuarlarda açıkça görülüyor.

Celine

“DYSFUNCTIONAL BAUHAUS” başlıklı SS23 koleksiyonu, New York’un yeni-new wave grubu Gustaf’ın sunum için özel olarak bestelediği müzikte podyumda yerini aldı.

Louis Vuitton

“Strange Math” başlıklı podyum, Florida, Tallahassee’deki Florida A&M Üniversitesi bando gösterisiyle başlayan bir hayal gücü ve gerçekliğin keşfiydi. Modellerin ardından Kendrick Lamar gösterideki koltuğundan güçlü bir performans sergiledi.

Loewe

Loewe için hazırladığı İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonu için Jonathan Anderson, podyumdaki giysilere çim ve dijital ekranlar ekleyerek doğa ve teknoloji arasında bir denge bulmayı amaçladı.

Hermès

Bu sezonun Hermès koleksiyonu, binicilik mirasını duygusallık ve yumuşatılmış silüetler için değiştirdi. Gelenekçilik ve klasik stil kavramıyla oynamak.

Givenchy

Kreatif direktör Matthew M. Willams, Givenchy’nin son koleksiyonu için bu İlkbahar/Yaz 2023 sezonunda kişisel ve otobiyografik rotayı seçti.

KENZO

KENZO kreatif direktörü NIGO, Paris moda evine izini bırakmaya devam ediyor. İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonu, markanın kurucusu Kenzo Takada’nın hazır giyim felsefesine sadık kaldığını gösteriyor.

Y/PROJECT

Bu kez Paris Moda Haftası’nda Glenn Martens, Y/Project için İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonunu sunmak üzere konuklarını yemyeşil bir bahçeye davet etti.

PRADA

Miuccia Prada ve Raf Simons, klasik tasarım çizgilerini podyuma taşıyarak gelecek trendlerin markanın resmi kıyafetlerini nasıl şekillendirdiğini yansıttı.

FENDI

“Süsleme ve sadelik dengesi. Zamansız bir oynama özgürlüğüyle, boş zamanın değerini ve nasıl bir lüks olduğunu yeniden keşfediyoruz,” diye açıklıyor koleksiyonu Silvia Venturini Fendi. Koleksiyon, birçok kişinin aradığı boş zamanı yansıtıyor, kavun ve çivit gibi renkleri hardal, macun, peygamber çiçeği mavisi ve gümüş grisi gibi harika doğal mekanlardan çekiyor.

VERSACE

Beklenmedik bir arada var olan yan yanalıklar etrafında inşa edilen İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonu, “eğlenceli ve resmi, kabadayı ve hassasiyet, Barok ve pop”un bir ifadesidir.

ETRO

Edebiyata olan sevgisinden yola çıkan Etro, şiiri kaosu şekillendirmenin bir yolu olarak duygusal dizelerden oluşan bir ütopya olarak kutluyor.


ÖNERİLEN