16. YÜZYILDAN 21. YÜZYILA: KORSE ÜSTLER

DENİZ AKKAYA

2020’nin sayılı nimetlerinden Bridgerton yayına girdiğinde, beraberinde getirdiği Regency dönemi modasının ve vintage korselerin bu kadar popülerleşeceğini kimse tahmin edememişti!

Geçtiğimiz yaz Hailey Bieber ve Dua Lipa gibi ‘it-kızların’ ‘yaz korsesi’ trendini sık sık Instagram sayfalarında görmüştük. Ama hepimizin de bildiği gibi vücudu harika bir şekilde kontürleyen korselerin tarihi çok daha eskiye dayanıyor.  

Vivienne Westwood, Jean Paul Gaultier, Miaou ve Dion Lee bu trendin önde gelen markalarından.

Korsenin 1900’lerin başında son derece tarz bir öğe olarak görülmesinden yüzyıllar sonra erotizmin tabu haline gelmesiyle fetişist bir nesneye dönüşmesi, toplumun zaman içinde kadınlara nasıl baktığı hakkında bize çok şey söylüyor aslında.

16. yüzyılda Avrupa’da kadınların bedenleri zayıf ve dik durmak için desteğe muhtaç olarak görülüyordu. Giysilerin katmanları giderek artıyor, karmaşık hale geliyor ve dar, yapılı iç çamaşırları üst katmanlardaki ağır kumaşları desteklemek için kullanılıyordu. Sütyen, Batılı kadın gardıroplarına henüz tanıtılmamış ve bu nedenle, vücudu modaya uygun bir konik şekle sokarken, “Stay” korseler göğüsü destekliyordu.

Vivienne Westwood’un korseyi punk estetiğine dahil etmesiyle birlikte, korse 1970’lerde büyük bir geri dönüş yaptı. Bu sefer giysilerin altına değil üstüne gitilen korseler, günümüz trendiyle oldukça benzerdi Bu korse stili korsenin temsil ettiği geçmiş baskının zıt bir yansıması olarak da görülebilir. 1970’lerin karşı kültür hareketi, hareket kabiliyetinin arttığı rahat, bohem tarzlarla giyinme konusundaki birçok önyargılı düşünceyi kırdı.1980’lerde, Thierry Mugler ve John Paul Gaultier gibi tasarımcılar, dış giyim trendi olarak iç giyimin ortaya çıkmasıyla korse ve büstiyer şekillerine odaklanmaya başladılar. Son olarak, 1990’larda Maison Margiela ve John Galliano gibi markalar yapılı korselere odaklandı.

Modern yinelemesinde korse artık kadınları daraltan veya kontrol eden bir şey olarak değil, güç ve ortak kadınlık duygusunu somutlaştırabilen bir parça olarak hizmet ediyor.

Mugler SS1998
Mugler SS2020


ÖNERİLEN