14 ŞUBAT ÖNERİLERİ: KUSURLU AŞK FİLMLERİ

DENİZ AKKAYA

Her şeyden önce kendimizi sevmemiz gerektiğini, bireysel değerimizi ve gücümüzü bu kadar net bir şekilde gördüğümüz uzun bir senenin ardından; bu sevgililer günü için ilişkilerin sert gerçeklerini konu alan filmleri, listeledik. Bu sevgililer gününde ister kendinizle, ister partnerinizle izleyebileceğiniz 6 film!

1.MALCOLM&MARIE

Herkesin merakla beklediği, Netflix yapımı Malcolm & Marie geçtiğimiz hafta platformda izleyiciyle buluştu. Euphoria’nın yaratıcısı Sam Levinson tarafından yazılan ve yönetilen film, Zendaya ve John David Washington’ın başrollerini paylaştığı siyah-beyaz romantik bir drama.

Karantinada çekilen ve üretilen Malcolm & Marie, kahramanların ilişkisinin iyi, kötü ve çirkinliğini detaylı bir şekilde gözler önüne seriyor. Film yapımcısı Malcolm (Washington) ve kız arkadaşı Marie (Zendaya) yeni filminin galasından eve döndüğünde, Malcolm projesinie gelecek yorumları beklerken çift sonu gelmeyen bir kavgaya tutuşuyor. Birbirlerine olan bağlarını ve sevgilerini test ederek, ilişkileriyle ilgili farkındalıklarını dile getiriyorlar.

2.BLUE VALENTINE

Umutsuz romantik bir lise mezunu olan Dean Pereira (Ryan Gosling), Pennsylvania’daki bir huzurevinde tıp öğrencisi Cindy Heller!a (Michelle Williams) aşık oluyor. İlk görüşte ona aşık olan Dean, Cindy’e numarasını verir, ancak Cindy onu asla geri aramaz. Tesadüfen, ikilinin yolu tekrar otobüste kesişir ve karşılaştıktan sonra çıkmaya başlarlar. Bu, dışardan birine mükemmel bir ilişki gibi görünse de, film çiftin yaşadığı gerçek sorunları işliyor.

3.HER

Theodore Twombly (Joaquin Phoenix), kendi kişisel notlarını yazamayan insanlar için mektuplar oluşturan bir şirket için çalışan bir yazardır. Eski karısı tarafından terk edildikten sonra, Theodore ilham ve motivasyonunu kaybeder. Theodore, Samantha (Scarlett Johansson) adlı yapay zeka bir sanal asistanını kurduğunda, pozitifliğini geri kazanır ve ona karşı hisler beslemeye başlar. Ancak, iki taraf da bu eşsiz durumun zor olacağını farkındadır.

4.IF BEALE STREET COULD TALK

James Baldwin’in 1974 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan If Beale Street Could Talk, 70’lerin başında Harlem’de geçiyor. Film, 20’li yaşların başlarında romantik bir ilişki kuran çocukluk arkadaşları Clementine “Tish” Rivers (KiKi Layne) ve Alonzo “Fonny” Hunt (Stephan James) ‘ın hikayesini anlatıyor. Bununla birlikte, çiftin birlikte bir geleceğe başlama planları, Fonny işlemediği bir suçtan tutuklandığında suya düşüyor.

5.MOONLIGHT

Moonlight, Miami’de Chiron adında genç bir siyahi adamın hayatını konu alıyor. Oscar ödüllü film, kahramanın hayatının üç belirleyici bölümüne odaklanıyor: çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik. En iyi arkadaşı Kevin için duygular geliştirmeye başladığında kimliğini ve cinselliğini keşfetme yolculuğuna çıkıyor.

6.CANDY

Film, Avustralyalı bir adamın, aynı anda bir kadına ve eroine olan bağımlılığını anlatıyor. Dan ve Candy sanat ile uğraşan insanlardır ve birbirlerine tutku ile bağlıdırlar. Aynı şekilde eroine de.  Uyuşturucuya olduğu kadar birbirlerine de bağlı olan ilişkileri, unutulma, kendini yok etme ve umutsuzluk durumları arasında değişiyor.


RECOMMENDED